To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: MULTIMEDIA
  
   MULTIMEDIA: Sposoby na ograniczenie zużycia prądu w domu    -   11/8/2015
Jak ograniczyć zużycie prądu w domu ? [Ogłoszenie]
Z powodu długotrwałych upałów odbiorcy przemysłowi muszą liczyć się z poważnymi ograniczeniami w dostawach prądu. Tymczasem największym konsumentem energii w Polsce są gospodarstwa domowe1. Mimo, że te ograniczenia na razie nie dotyczą klientów indywidualnych, warto już dziś poznać sposoby na zmniejszenie zużycia prądu w domu.

Ogloszenie

„Średnio w naszych domach jest już 19 urządzeń zasilanych prądem. Spędzamy coraz więcej czasu na korzystaniu z nich, zatem nic dziwnego, że zużycie prądu wzrasta. Kiedy prądu zaczyna brakować wszyscy powinniśmy zadbać o ograniczenie jego zużycia – pomoże to nie tylko przeciążonej sieci elektroenergetycznej, ale i naszym portfelom” – mówi Jakub Jacewicz, dyrektor Departamentu Usług Energetycznych Multimedia Polska.

Utrzymujące się od wielu dni upały w połączeniu ze zwiększonym zapotrzebowaniem na prąd powodują przeciążenie sieci. Celem ograniczeń w dostawach energii jest uniknięcie niekontrolowanych wyłączeń prądu i awarii. Warto przyjrzeć się również zużyciu prądu w domu i włączyć oszczędzanie. Oto sprawdzone sposoby:
1. Korzystaj z lata – zamiast wiecznie chłodzić nagrzane pomieszczenia, wykorzystaj letnią pogodę i spędzaj więcej czasu na powietrzu.
2. Patrz na zegarek – nie korzystaj z prądu w godzinach szczytu (11.00 – 15.00), kiedy ryzyko przeciążenia sieci elektroenergetycznej jest największe. Zastanów się, które urządzenia możesz włączyć poza szczytem – wiele z nich (np. pralka czy zmywarka) ma funkcję opóźnionego startu.
3. Zredukuj korzystanie z klimatyzacji – dla przykładu wyłączając klimatyzator o mocy 3000 W pracujący 4 godziny dzienne przez 20 dni oszczędzisz 118,25 zł.
4. Mniej gotowania – jedz zdrowo i przygotowuj surowe, świeże posiłki bez gotowania, które pochłania ok. 7% całości energii zużywanej w domu. Ewentualnie do przygotowania codziennych posiłków wykorzystaj ogrodowego grilla.
5. Pamiętaj o zasłonach – wychodząc do pracy zasłaniaj okna, by ograniczyć nagrzewanie mieszkania w ciągu dnia.
6. Zapomnij o suszarce – w ciepłe dni włosy same wyschną.
7. Zobacz wszystko w jasnych barwach – latem zakładaj ubrania w jasnych kolorach, które odbijają światło słoneczne. Pamiętaj, że ciemne barwy pochłaniają promienie słoneczne i zwiększają odczucie ciepła.
8. Zadbaj o ogród – zewnętrzne ściany domu przysłoń wysokimi krzewami lub winoroślą, a w Twoim domu będzie chłodniej nawet o kilka stopni.
9. Bądź romantyczny – od czasu do czasu zjedz kolację przy świecach. Będzie Ci również chłodniej, bo żarówka żarowa to w zasadzie mały grzejnik – zaledwie 4-5% pobieranej energii zamienia w światło.
10. Wciśnij guzik – nie zostawiaj urządzeń, z których nie korzystasz w trybie stand-by. Wydaje Ci się, że nie pracują, ale zużywają nawet do 50% swojego maksymalnego zapotrzebowania na energię.
„Każdy moment jest dobry, by zacząć oszczędzać. Warto, żebyśmy zwracali większą uwagę na to, w jaki sposób codziennie korzystamy z domowych urządzeń” – dodaje Jakub Jacewicz.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl