To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Pierwsza taka retrospektywna wystawa...    -   23/11/2011
Jerzy Nowosielski w BWA
Galeria Miejska BWA (Dworzec PKP) zaprasza w piątek, 25 listopada o godz. 19:00 na wernisaż wystawy prac Jerzego Nowosielskiego. Pierwsza retrospektywna wystawa po śmierci artysty prezentuje szeroki wybór prac począwszy od lat 50. do 90. (portrety, pejzaże, martwe natury, abstrakcje). Prace pochodzą ze zbiorów Fundacji Nowosielskich oraz Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Wystawie towarzyszy prezentacja wybranych wydawnictw oraz wykład Krystyny Czerni (autorka książki „Nietoperz w świątyni. Biografia Jerzego Nowosielskiego”) w poniedziałek 28.11, g. 19.00, wstęp wolny. Dodajmy, że ekspozycja ta inauguruje 8. Festiwalu Sztuki ArtFest 2011 im. Bogusława Wojtowicza.

Ogloszenie

„Malarstwo Nowosielskiego to malarstwo rozpięte na ramionach miłości niebiańskiej i miłości ziemskiej. Rozdarty przez te dwie miłości malarz przypomina czasem anioła, a czasem nietoperza wiszącego w podziemiach opuszczonej świątyni”.
Tadeusz Różewicz

Jerzy Nowosielski (1923-2011) - religijny malarz śmiałych erotyków. Uduchowiony piewca konkretu. Artysta, który zmienił na zawsze oblicze polskiej sztuki i wywiera wpływ na kolejne pokolenia twórców. Człowiek pomnik, ale z wszelkimi słabościami i bolesnymi rozdarciami. Rysownik i scenograf, teoretyk sztuki, filozof i teolog. Studia rozpoczął w czasie okupacji hitlerowskiej w Kunstgewerbeschule, potem kontynuował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w latach 1945–1947. Od 1945-1949 członek Grupy Młodych Plastyków, a od 1957 roku członek i założyciel Stowarzyszenia Artystycznego Grupa Krakowska. Pracował jako pedagog w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi oraz w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych gdzie w 1976 uzyskał tytuł profesora. Jest autorem wielu polichromii w obiektach sakralnych. W 1996 roku Zofia i Jerzy Nowosielscy założyli Fundację Nowosielskich wspierającą wybitne osiągnięcia kultury polskiej poprzez przyznawanie stypendiów i dorocznych nagród (których laureatami byli m.in. Mirosław Bałka, Leon Tarasewicz). Jego twórczość stanowi na tle sztuki współczesnej zjawisko absolutnie odrębne. Ten aktywny uczestnik powojennych batalii o nową sztukę, współzałożyciel jednego z najważniejszych awangardowych ugrupowań jaką była Grupa Krakowska, równocześnie twórczo rozwijał wielowiekową tradycję ikony, wierząc w zbawczą moc malarstwa. Zainteresowanie surrealizmem i malewiczowską abstrakcji połączył z wschodniochrześcijańskim podejściem do obrazu jako epifanii. Tematyka religijna sąsiaduje u niego z portretem, martwą naturą, kobiecym aktem i pejzażami, a każde z tych przedstawień jest równie istotne, ponieważ pozwala na stworzenie „ikony", umożliwiając artyście uwolnienie światła (ducha) z władztwa ciemności (materii).

Kurator: Piotr Kukla
Wystawa inauguruje 8. Festiwalu Sztuki ArtFest 2011 im. Bogusława Wojtowicza
Pełny program na www.gm.tarnow.pl.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 7)Dodaj komentarz
(24-11-2011) eradycator :
taki ówczesny Adam Darski

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(25-11-2011) ??????? :
Kunstgewerbeschule??? To okupanci stworzyli uczelnię na której mogli kształcić się Polacy?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(25-11-2011) KATASTROFA :
BYLAM ZOBACZYLAM I ZE WSTYDU SIE SPALILAM. JAK MOZNA UPRRAWIAC TAKA PROFANACJE NA TAKIEJ SZTUCE ? SZKODA ZE SOBIE JESZCZE Z TYCH OBRAZOW PODLOGI NIE ULOZYLI...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(25-11-2011) ciekawe :
w sumie ktos kto pozwolil na takie rozmieszczenie jak puzli takich dziel powinien dac sobie spokoj z ta profesja

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(25-11-2011) już po konkursie :-) :
Mi się podobało - w końcu to "religijny malarz śmiałych erotyków" :-) . Kwestia gustu. To pewnie pomysł Kuratora i wielki brawa dla niego za wystawę. "Katastrofa" i "ciekawe"- to jak powinny być pokazywane dzieła sztuki - zawsze tak samo :-). Jak jest pokazywany Sasnal (pierwszy raz w Galerii w Tarnowie) to piszecie, "ojej to ten Sasnal - ale słabe - co ta Galeria robi? Jak prezentowany jest Nowosielski to już nie można zarzucić BWA wyboru artysty (no, bo przecież to nie wypada - bo to Nowosielski - już nie żyje przecież to tym bardziej nie wypada :-). Więc, co by tu napisać - a do d.... , powieszone, profanacja (proszę sprawdzić w słowniku, co to słowo znaczy zanim się go gdzieś użyje "Katastrofa" :-)))). Czesław zaśpiewa Miłosza to będzie pewnie - no, ale dlaczego tego Miłosza śpiewa - przecież ma tyle innych piosenek :-). A i Czesław to ten, co dużo pije i ma dużo dziewczyn - no jak można :-). Kto będzie chciał to zrozumie ten wpis. Poprzednicy pewnie nie :-). Oni są tylko ukierunkowani na krytykę BWA nie ważne, co by się działo :-). Parę godzin po wernisażu a tu już takie dyskusje. Hurrra - jednak sztuka żyje :-)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(26-11-2011) EM :
Jak ktoś nie jest kompletnym debilem to z pewnością wie, że taki aranż prac Nowosielskiego zapoczątkował guru polskich historyków sztuki profesor Mieczysław Porębski, jest to pośrednio nawiązanie do tradycji ikonostasu (jak któryś nieuk nie wie co to takiego to niech sobie wpisze hasło w google), która tak ważna była dla artysty, że sam stwierdził że duchowo stworzyła Go Poczajowska Ławra (debil niech hasło wpisze w wyszukiwarkę). Byłem na wernisażu i uważam, że jest to właściwie prawdziwa inauguracja BWA na dworcu, wielkie nazwisko, wspaniałe dzieła, profesjonalizm pod każdym względem. Gratulacje i podziw. Tarnów bez wątpienia jest prowincją, bwa od wielu lat stara się poprzez kolejne wystawy i inne zdarzenia tę prowincjonalność przełamywać z dobrym skutkiem, cóż, jedną z cech prowincji jest parszywa wredność ludzi, całe szczęście zdecydowana większość trzyma poziom i klasę. BWA GALERIO MIEJSKA GRATULACJE!!!!!!!!!!!!!!!!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(26-11-2011) do EM :
Super - może w końcu przestaną bzdury wypisywać. Bardzo dobry komentarz.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl