To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Bractwo Św. Piusa X ma wątpliwości proceduralne i zastrzeżenia doktrynalne dot. beatyfikacji Jana Pawła II    -   29/4/2011
Krytyka "Santo subito"
Korzystając z okazji marcowej konferencji poświęconej abp. M.Lefebvre, która odbyła się w Tarnowie, przełożonemu Bractwa św. Piusa X na Polskę, księdzu Karolowi Stehlinowi zadałem kilka pytań, dotyczących opublikowanego przez niego tekstu (dzień przed tym wywiadem), w którym krytyce poddał - jego zdaniem - zaniedbania formalne i proceduralne, dotyczące beatyfikacji Jana Pawła II. Ks. Stehlin zarzuca przyjętej przez Watykan procedurze pośpiech, który uniemożliwił dokładne i rzeczowe przeprowadzenie całego procesu. Bractwo wysuwało też zastrzeżenia natury teologicznej. Ks. Stehlin twierdzi, że zastrzeżenia te nie były jednak w ogóle procedowane, zostały przez Kongre­gację Spraw Kanonizacyjnych po prostu zignorowane.

Posłuchaj, co o swoich zastrzeżeniach do procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II, mówi ks. Karol Stehlin FSSPX :

Ogloszenie

Z pełnym tekstem artykułu ks. Stehlina można zapoznać się: TUTAJ

Piotr Dziża
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 41)Dodaj komentarz
(29-04-2011) adwiokiat diaboli :
My Polacy kochamy JP II. Obcokrajowcy łamaną polszczyzną moga starac sie cos gadac , ale co nas to obchodzi ;p. Nawet bracia starsi w wierze nie sa tak zajadli na JP II. Dziwna sprawa z tymi polskojezycznymi ludzmi

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-04-2011) Kmicic :
Jak Levebryści chcą wrócić do Kościoła skoro cały czas nie zgadzają się z decyzjami Stolicy Piotrowej, a krytyka Jana Pawła II, który był papieżem przemian i papieżem dialogu tego ekumenicznego również jest dla mnie zaskakujaca i niezrozumiała

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-05-2011) P :
Ostatnio ciągle na tym portalu o lefebrystach, czy to jakaś specjalna sekta związana akurat z Tarnowem? Cóż takiego fascynującego jest w tym odłamie, że tak się tym gorliwie zajmujecie. Ja jako ateista uważam jednak, że JPII był i pozostanie wybitną postacią nie tylko dla katolików ale też całego świata na który wywarł tak znaczący wpływ. Nie bardzo wiem na czym polega idea świętych czy błogosławionych, ale nie czepiam się bo to sprawa samych katolików w co wierzą i jakie mają procedury.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-05-2011) Liber :
Właścicielom portalu wolno zamieszczać wszystko co chcą, a tym bardziej gdy reprezentuję ten odłam religii.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-05-2011) m :
Czasem stare drzewo trzeba przyciąć - oczyścić ze zdegenerowanych narośli. Nie wszyscy to rozumieją i godzą się na zmiany. Za Lefebrystów, kto umie i chce - powinien się modlić - o więcej pokory i mniej trujących dogmatów. I przede wszystkim o powróŧ do źródeł i o lekturę Ewangelii. Kapłaństwo jest służbą wiernym, a nie odwrotnie. Czasy pychy opływających złotem, wyniosłych, gardzących człowiekiem "książąt kościoła" minęły, bo musiały minąć - czy się to komuś podoba czy nie. Zdegenerowane narośle należy wycinać - najlepiej służy do tego brzytwa Ockhama.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-05-2011) szydło z worka :
Pan Dziża to to nawet na Jana Pawła II potrafi narobić. Dlaczego przeszkadza wam JP2 jako święty? Widzisz źdźbło w oku bliźnich, a w Twoim skład belek zalega!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-05-2011) Marek :
Jan Paweł II nie jest jeszcze świętym a błogosławionym. Z jakichś powodów to Kościół rozróżnia a poza tym dlaczego ktoś nie może krytykować zasady santo subito a portal przekazywać tej opinii, jako uzupełnienia dla powszechnej egzaltacji nie podszytej głębsza refleksją. Ja też mam mieszane odczucia mimo wielkiego szacunku a nawet miłości dla Karola Wojtyły. Nikt zresztą nie odnosi się do osobistych cech wielkiego człowieka a do przyjętej procedury i niezwykle kontrowersyjnego przyspieszenia. Wszyscy mamy udawać, że postąpiono jak w przypadku innych świętych ? Że zdążono przebadać dokładnie te dziesiątki tysięcy świadectw ? To przecież nieprawda. Nie widzę także żadnego bojkotu na portalu dla rzymskiej uroczystości są na przykład inne wiadomości o celebrowaniu Beatyfikacji w diecezji i inne informacje.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-05-2011) rzymski katolik :
Z góry przepraszam za dłuższy wpis. .Nie wiem co dla szanownych przedpiszców oznacza bycie "levebrystą" ale moim zdaniem za podstawowe kryterium należy uznać uczestnictwo w mszach sprawowanych przez księży z Bractwa Piusa X. Piszę to bo przed chwilą wróciłem z mszy trydenckiej w Tarnowie w kościółku św. Józefa przy Dwernickiego gdzie od 2 lat widuję wspomnianego redaktora. Msze pojawiły się między innymi dzięki jego staraniu choć głównie dzięki wysiłkowi innego Piotra, któremu korzystając z okazji chcę złożyć serdeczne BÓG zAPŁAĆ za wszystko co robi dla Tridentinum w Tarnowie. Co 2 tygodnie spotykamy się na mszach odprawianych przez księży diecezjalnych nie związanych z Bractwem. Parę razy rozmawiałem z redaktorem i wiem, że do kaplicy Bractwa w Tuchowie nie jeździ od dawna choć odnosi się z szacunkiem i wdzięcznością do kapłanów bractwa i osób, które ufundowały tamta kaplicę . Podobnie jak ja ponieważ też miałem tam okazję kiedyś spotkać i zachwycić się liturgią trydencką. Niestety nie jesteśmy w stanie bezkrytycznie przyjąć całości przekazu, którym żyją wierni Bractwa i to bardziej wierni niż kapłani FSPX. Dlatego między innymi właśnie skorzystaliśmy z papieskiego motu proprio i postaraliśmy się o msze w Tarnowie. dlatego trudno nazywać nas lefebrystami. To że przywiązani jesteśmy do tradycyjnej formy liturgii nie oznacza, że bezkrytycznie przyjmujemy wszystko co wywodzi się z Bractwa, które ją kultywuje za co mu BÓG ZAPŁAć . Do problemów stawianych przez FSPX podchodzimy poważnie podejmując normalną dyskusję, dopytujac sprawdzając . W zastrzeżeniach księdza Karola nie dostrzegamy żadnej złej woli i dlatego warto o nich przypomnieć. To że niczego już zmienić w sprawie beatyfikacji nie mogą nie czyni tych wątpliwości nieistotnymi. A na pewno nie są wymierzone w postać Jana Pawła II chociaż zapewne w naszym przekonaniu był postacią większą niż w przekonaniu księdza Stehlina. Po prostu warto się nad tym wszystkim zastanowić, ale bez oodrzucania pewnych argumentów a priori

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-05-2011) lolek :
Ja również jestem Polakiem i też szanuję to co zrobił JP II ale wszyscy macie w tej kwestii klapki na oczach. U nas nic zlego na papieża nie można powiedzieć bo to od razu jest bluznierstwo. dlatego nie widzicie albo nie chcecie widziec negatywnych aspektów rzadzenia kościolem przez JP

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-05-2011) Marcin N. :
Lolek jesteś przeklęty! Niech cie raczysko zeżre!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-05-2011) Kmicic :
Lolek przytocz mi te negatywne aspekty ciekaw ich jestem, które uczynił Jan Paweł II, które mają być złe dla Kościoła, tylko rozróżnij najpierw zło samo w sobie jako zło, a nie twierdz że było coś złe i negatywne, no chyba ze dla jakiegoś wąskiego kręgu. Ale cóż dla niektórych zło jest pojęciem względnym.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-05-2011) Kmicic :
Ojciec który upomina dziecko, że źle robi też jest zły ?? Albo gdy mówi by nie dotykać gorącego bo się sparzy??:)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-05-2011) lolek :
tak jak mówiłem od razu oburzenie. Jezeli nie widziałes negatywnych aspektów to poprostu nie mamy o czym rozmawiać - bo tutaj nie ma miejsca na taką dyskusję. Ale nie mówię o rzadzeniu w kontekcie samej wiary czy uduchowienia (bo tu był Wielkim Człowiekiem i nic tego nie zmieni) mówię o rządzeniu jako głowa państwa, które przez swoją specyfikę ma ogromny wpływ na rozwój świata.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-05-2011) adwiokiat diaboli :
a wiecie z wikipedii ze ten pius x to radzil Polakom trojlojalizm? tzn zeby sluchac zaborcow. no to byc w tym zakonie i byc patriota polskim to tak jak byc Palestynczykiem i robic u zydow przy budowie muru. macie : "Wielokrotnie dawał wyraz, że dla Polaków podstawą musi być trójlojalizm", tj. wierność władcom zaborów, nawet jeśli miałoby to doprowadzić do bratobójczych walk w szeregach wrogich armii".

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-05-2011) P :
Czytając dalsze komentarze i oglądając urywki uroczystości w Watykanie cieszę się, że jestem ateistą. Równocześnie pochylam się nad losem ludzkim i dziwię się przepychowi i zbytkom nie tylko w strukturach różnych religii ale też zachodniej cywilizacji, gdzie nikogo nie obchodzi los umierających z głodu afrykańskich dzieci ale lekką ręką wydaje się miliardy na zbrojenia czy luksusowe bzdury. Gdyby Jezus powrócił teraz na ziemię i zobaczył co pozostało z Jego nauk to z pewnością wpadłby w szał. Sam będąc na ziemi jako człowiek nie posiadał nic i błogosławił biednych i cierpiących, ma się to nijak do luksusowych samochodów i innych dóbr wartych miliardy.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-05-2011) Kmicic :
Nikt sie nie oburza, tylko wyraża zdanie takie czy inne ok, papież jest przede wszystkim Pasterzem politykiem jest ale to tu jest mniej ważne, Skoro mówisz że był Wielkim Człowiekiem to po co wlewasz krople goryczy do kielicha miodu. Poza tym równając Watykan z panstwami innymi i Jego Glowe z innymi przywódcami jest bledem obywatelami Watykanu są przede wyszystkim kardynalowie i to tylko na czas gdy w Watykanie przebywają. Co do innych zarzutów to trzeba poznać wiele stron zeby zarzuty stawiać Piusowi XII też zarzucano jeszcze niedawno że był sprzymierzeńcem hitlerowców i kropił wodą świeconą hitlerowskie czołgi co jest bzdurą. Mój apel to tylko by zbadać każdy aspekt wziąc pod uwagę taką a nie inną sytuację miedzynarodową w tym przypadku Polaków w czasie zaborów w przypadku za Piusa X mysle że sytuacja jest podobna jak ta z II wojny gdzie wielu jeszcze uważa Piusa XII za papieża Hitlera, osąd nie problem rzucić ale nie na podstawie wikipedii i kilku zdan tam umieszczonych troszke wiecej animuszu wykazujmy :)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-05-2011) Kmicic :
P - ja Cie rozumiem jestem katolikiem ale rozumiem to wszystko, ale tak tylko na margnesie to co tam zobaczyles nietaktownego, czy Watykan jest winien tego co sie dzieje na świecie, głód, wojny? Takie małe państwo? Nie ma armii, dajmy spokój są państwa i nie ukrywam że nawet Polacy powinni lepiej właczyć sie w pomoc potrzebującym, a mocarstwa Rosja , USA to chyba apel do nich jesli chodzi o wojny, my mozemy wspierać biednych i powinnismy to czynić bez wzgledu na wyznanie lub brak, z czystej bratniej miłosci czy życzliwosci dla drugiego człowieka. To apel do wszystkich którym powodzi sie lepiej niż tym którzy nie mają co włożyć do ust.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-05-2011) P :
Kmicicu, widzę, że nieobce Ci jest myślenie i wrażliwość. Mimo moich poglądów z racji spraw zawodowych znam wielu księży i obok cynicznych karierowiczów są też wspaniali ludzie, którzy niejednokrotnie wstydzą się swojego statutu, bogactwa i często zarozumiałości Kościoła ale równocześnie wiedzą, że taki jest system i wiele nie mogą zrobić bo w Kościele nie ma demokracji. Mimo wszystko życzę wszystkim ludziom bez względu na wyznanie i różne orientacje ciepłego lata i godnych zarobków i pociechy z życia, tego doczesnego.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-05-2011) błąd :
Widać że autor tego tekstu nie kończył dziennikarstwa - stwierdzenie "zadałem kilka pytań" jest niedopuszczalne w żadnym serwisie informacyjnym!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-05-2011) do błędu :
rozumiem, że skoro to nie serwis to pewnie jest to ubojnia drobiu. Wyjaśnij nam maluczkim ignorantom dlaczego nie można "zadać kilku pytań" ?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-05-2011) brat moskal i socjaldemokrata nie na prochach :-) :
nieźle jesteście szurnięci .

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-05-2011) ewa :
Niemożliwość użycia tego stwierdzenia to pewnie taki umówiony kod dyplomowanych żurnalistów jak go ktoś użyje to znaczy, że do klanu nie należy. Bo innego logicznego wyjaśnienia nie znajduję chociaż po wpisaniu takiej frazy w googlach w kilku osobach liczb pojedynczej i mnogiej uzyskuję wiele rezultatów prowadzących do treści artykułów w największych mediach w Polsce. Prawdopodobnie zatrudnili pismaków bez studiów dziennikarskich ;-)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(02-05-2011) KArol :
W każdym procesie beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym uważnie studiowało się zawsze wszystkie szczegóły życia kandydata na ołtarze. Bezkrytyczny stosunek nie licował z powagą Instytucji Kościoła oraz samym procesem. Przyspieszone kanonizacje za ponstyfikatu JP II spowodowały, że tytuł "świętego" zaczął tracić na wartości zgodnie z zasadą, że "co nagle to po diable", a jak "łatwo przyszło" to widocznie mało warte. W poważnym procesie kanonizacyjnym każda wątpliwość była sprawdzana. Osobną rolę w tych procesach socjomanipulacji mają media: na podstawie informacji w TV to nikt nie może być pewny, czy wczoraj była beatyfikacja, czy kanonizacja i czy to jest coś innego, czy może to samo.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(02-05-2011) hitrus :
Według mnie Kościół Katolicki stracił instynkt samozachowawczy. Do czasu panowania JP 2 procesy beatyfikacyjne rozpoczynano zazwyczaj kilkadziesiąt lat po śmierci kandydatów na ołtarze. Odstępstwa od tej reguły były rzadkością. Chodziło głównie o to by ewentualni świadkowie ich życia i działalności byli uprzejmi przenieść się do "lepszego świata" co zapewniało swego rodzaju ochronę beatyfikowanego. Wcale mnie nie zdziwi jak teraz wypłyną różne "dokumenty" podważające słuszność decyzji B-16.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(02-05-2011) MAFIOSO :
Skoro przez ostatnie jedynie 20 lat pilnie pracowano nad tym, aby Polacy zapomnieli o swoich ponad 1000-letnich chrześcijańskich korzeniach i o swojej narodowości, w rok mieliśmy zapomnieć o katastrofie smoleńskiej, to w takich warunkach, w sześć lat można było wielu wygumkować z pamięci „jedynie” ponad 25-letnią, świątobliwą posługę papieską Jana Pawła II-go. Tak więc, z tej perspektywy taktyczno-czasowej, tempo beatyfikacji było OK.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(03-05-2011) hitrus :
No popatrz MAFIOSO, ja zawsze myślałem że K.K. jest od krzewienia wiary a nie od zadań taktyczno-czasowych. Jak to się człowiek może pomylić.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(03-05-2011) Kmicic :
Oczywiście że od krzewienia wiary, nie znaczy jednak że nie ma obowiązku przypominać to co było, dobrego, lub złego. Kościół zawsze był łączony z naszą ojczyzną więc ma prawo do tego oraz moralny obowiązek.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(03-05-2011) MAFIOSO :
Krzewienie wiary to także taktyka, często długoterminowa, podobnie jak ateizacja. Oddanie pola w tym zakresie wyłącznie Szatanowi byłoby niesprawiedliwe i zbyt ryzykowne.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(03-05-2011) hitrus :
Kmiciu zapytam Cię jako znawcę tej problematyki. Dlaczego w okresie PRL-u nigdy nie słyszałem od żadnego księdza, że wynoszenie różnych rzeczy z państwowych zakładów pracy jest grzechem? Czy to przypadkiem nie było ( jakby powiedział MAFIOSO) oddanie pola szatanowi ?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(03-05-2011) MAFIOSO :
Mała podpowiedź dla Internauty Kmicic co do ew. odpowiedzi: "Ponieważ w okresie PRL-u Internauta hitrus najwyraźniej nie uczęszczał do spowiedzi w parafii rzymskokatolickiej".

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(03-05-2011) hitrus :
Nie wygłupiaj się MAFIOSO. Stary chłop a głupoty gada.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(03-05-2011) MAFIOSO :
To tak już jest, im starszy chłop, tym większe głupoty gada.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(03-05-2011) hitrus :
MAFIOSO mów za siebie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(03-05-2011) Kmicic :
Widać nie dane mu było trafić na takiego, jak to w życiu, może się jeszcze uda:)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(03-05-2011) hitrus :
Kmicic nie rżnij głupa tylko odpowiedz na postawione pytania.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(04-05-2011) Kmicic :
Ale co mam napisać wg mnie trafiłeś nie na tych co trzeba, zawsze się tacy znajdą.Zapewne PRL jako wróg Kościoła nr 1 zalazł im za skóre nieźle ale to oczywiscie nie usprawiedliwia w żaden sposób, no chyba że kradzież ta była ratunkiem żeby wyżywić 5dzieci którzy są np. cały dzień bez jedzenia to fundamentalne prawo do życia to usprawiedliwia, nie inaczej. Ale to na spowiedzi każdy taki czyn można sklasyfikować, trudno mi powiedzieć przecież na ambonie na kazaniach tego nie powiedzieli. Nadmieniając wracam tylko do Piusa XII ktory w okresie II wojny nie potepil zbrodni hitlerowskich, czy znaczy że je pochwalał?? Podobnie i w tym przypadku.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(04-05-2011) misjonaz :
TEN CUD Z TO ZAKONNICO TO WIELKI PRZEKRET KLECHOW

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-05-2011) hitrus :
Kmicic ale z Ciebie żartowniś. Za PRL-u (PRL istniał od 22 lipca 1952 r. do grudnia 1989 r.) dzieci nie chodziły głodne, co nie znaczy że jadały różne frykasy jak teraz( np. wieprzową konserwę turystyczną "Sokołów" z zawartością mięsa 31%). To że Pius XII nie potępił zbrodni hitlerowskich to mały pikuś wobec faktu ilu hitlerowskich zbrodniarzy po wojnie opuściło Europę wyposażonych w watykańskie paszporty.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-05-2011) Kmicic :
Nie powiedzialem że chodziły głodne, powiedzialem że można by wtedy usprawiedliwić taki niecny czyn jakim jest kradzież gdyby były głodne, wyraznie to pisze przeczytaj jeszcze raz. To co teraz jedzą to wiem i też nie jestem z tego zadowolony, bo teraz co w tych konserwach jest bardziej sie dla psa nadaje,a i to nie wiem czy by po taki czymś szczekać nie przestał. Co do Piusa XII to jestem innego zdania, ale nie zamierzam polemizować i przekonywać na siłe. Widzi sie to co sie chce widzieć.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-05-2011) hitrus :
Szanowny Kmicicu, ciesze się że stosujesz zasadę "nic na siłę". Bardzo to ułatwia polemikę, bo mimo że każdy zostaje (w jakiejś sprawie) przy swoim zdaniu to nie musimy się na siebie boczyć.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-06-2011) tarnowianka :
Stawiam krzyżyk na tej stronie - napewno nie będę więcej na nią wchodzić. Ot i cały mój komentarz.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl