To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Kiepskie wyniki Tarnowa w edukacyjnym rankingu „Rzeczpospolitej”    -   17/1/2011
Fatalny ranking dla Tarnowa
W zeszłym tygodniu, w środowym wydaniu „Rzeczpospolitej” ukazał się ranking najlepszych szkół ponadgimnazjalnych w Polsce. Na 400 edukacyjnych placówek Tarnów, za sprawą III LO, pojawia się dopiero na 136 miejscu, m.in. za takimi metropoliami jak Żary, Garwolin, Starachowice, Milanówek czy Mielec, którego II LO znalazło się na 107 miejscu. Jeszcze gorzej sytuacja prezentuje się w przypadku techników – na 200 najlepszych próżno wśród nich szukać szkoły z naszego miasta. Znajdziemy za to Technikum nr 7 w ZS Elektryczno – Mechanicznych w Nowym Sączu (i to na 2 miejscu!), Technikum nr 1 w Starym Sączu (poz. 109) i Technikum w ZS Ekonomicznych w Nowym Sączu (167). Co gorsza, Tarnowa próżno szukać w wykazie 80 szkół z najlepszymi wynikami na olimpiadach czy 80 szkół z najlepszymi wynikami egzaminów maturalnych. Dodajmy że miast o liczbie ludności powyżej 100 tysięcy mieszkańców jest w Polsce 39...

Ogloszenie

Dla porządku dodajmy, że tegoroczny ranking uwzględniał nie tylko olimpiady (30 procent oceny), ale również wyniki matur (30 procent – przedmioty obowiązkowe, 30 procent – przedmioty dodatkowe), a także „kryterium akademickie” (10 procent) – czyli opinię o szkole nauczycieli akademickich. Zatem wyniki tego rankingu są bardziej miarodajne – bo bardziej kompleksowe – niż rankingu opartego na samych sukcesach olimpijczyków.

Najlepsze Licea Ogólnokształcące w Polsce – TOP 400
Na 400 edukacyjnych placówek Tarnów, za sprawą III LO, pojawia się dopiero na 136 miejscu, m.in. za takimi metropoliami jak Żary, Garwolin, Starachowice, Milanówek czy Mielec, którego II LO znalazło się na 107 miejscu. Potem – prócz największych miast – mamy jeszcze np. Kościerzynę, Dzierżoniów, Wadowice, Głogów, Lębork, Skarżysko-Kamienną, Bieszyn, Płońsk, Puławy, Rumię czy Hajnówkę – i wreszcie pojawia się, na 295 pozycji Społeczne Liceum Ogólnokształcące w Tarnowie. I znowu: Libiąż, Mława, Jarosław, Iłża, Szymanów, Nowa Sól Grubno – i nareszcie Tarnów – na 333 pozycji sytuuje się I LO im. Kazimierza Brodzińskiego. Dodajmy, że niektóre z wymienionych „metropolii” pojawiły się w rankingu kilkukrotnie.

Najlepsze Technika w Polsce – TOP 200
W tym rankingu próżno szukać naszego, blisko 120-tysięcznego, niegdyś wojewódzkiego miasta, z potężnym zakładem przemysłowym jakim są Azoty, o innych zakładach przemysłowych nie wspominając. Na 2 miejscu znajdujemy za to Technikum nr 7 w Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Nowym Sączu. 67 lokatę zajęło Technikum nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej. 109 – Technikum nr 1 w Starym Sączu, 167 – Technikum w Zespole Szkół Ekonomicznych w Nowym Sączu. Po drodze po dwakroć przytrafił się Ostrowiec Świętokrzyski, było Nisko, Międzyrzec Podlaski, Mrągowo, Wadowice, Wejherowo, Radomsko, Trzebnica, Zduńska Wola, Biłgoraj, a także tak znane miejscowości jak: Jawor, Choszczno, Miejsce Piastowe, Pszczela Wola, Zbąszynek, Orneta, Bielice, Lubań, Żelechów, Międzychód, Piotrkowice Małe, Biała Rawska, Myszyniec, Jabłonowo Pomorskie, Praszka czy Milicz. Tarnowa jednak brak...

Szkoły z najlepszymi wynikami na olimpiadach – TOP 80
Tu również Tarnowa nie uświadczymy – jest za to II LO im. M. Kopernika w Mielcu (miejsce 64) oraz Technikum nr 1 ZS Zawodowych w Starym Sączu (71).

Licea z najlepszymi wynikami egzaminów maturalnych – TOP 80
W tym rankingu biją nas Rzeszów i Kielce, Zamość i Milanówek, Garwolin i Łomża, Żary i Ełk. Nie wiadomo jednak o ile „nas biją”, ponieważ Tarnów w rankingu tym się nie znalazł.

Ranking Małopolski
Również na szczeblu wojewódzkim nie jest zbyt różowo. O ile wśród najlepszych liceów w Małopolsce zaszczytne 6 miejsce w złotej dziesiątce zajmuje III LO w Tarnowie, o tyle w przypadku techników Tarnowa brak – jest za to Technikum nr 7 w ZS Elektryczno-Mechanicznych w Nowym Sączu (miejsce 2) i Technikum nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej – 6 miejsce w województwie...

Uważam, że lepiej patrzeć na rzeczywistość realnie, niż dopieszczać się „pi-arem” czy samozaspokajać się tymi akurat cyferkami, które stawiałyby nas w korzystniejszym świetle. Oczywiście, rankingi mogą być różne, uwzględniać różne elementy. Ten jednak wydaje się być stosunkowo kompleksowy, jeżeli chodzi o osiągane wyniki, choć oczywiście zarzucić mu można wiele, jak również „czepiać się”, że biorą w nim udział również szkoły z największych miast, które skupiają najzdolniejszych. Jednak warto zauważyć, że bardzo mocno i wysoko reprezentowane okazały się być szkoły z ośrodków miejskich mniejszych, lub nawet znacznie mniejszych od Tarnowa. Dlatego gratulując tarnowskim liceom, które znalazły się w rankingu najlepszych szkół oraz gratulując placówkom edukacyjnym z mniejszych miast naszego regionu które się w nim, w odróżnieniu od Tarnowa, znalazły, aż chciałoby się pokusić o szerszą refleksję, o postawienie pytań czy wyciągnięcie wniosków. Tym razem jednak niech każdy z Państwa wyciągnie je sobie sam...

M. Poświatowski
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 14)Dodaj komentarz
(17-01-2011) Nauczyciel :
No cóż takie sa skutki eksperymentowania na tarnowskiej oswiacie, Konkursy na stanowiska dyrektorów, nagrody prezydenckie dla nauczycieli, dyrektorzy bez koncepcji pracy, chorujacy dyrektorzy lub na urlopach, stara gwardia spod znaku pzpr atera PO trzyma sie mocno w szkołach, nic z tego nie będzie, Scigała nie jest w stanie nic zrobic dla tarnowskiej oświaty! Dowody ? Prosze bardzo: oświata tarnowską kierował do niedawna były I sekretarz POP PZPR , zastepca prezydenta była i jest D. Skrzyniarz która nie była nawet zastepcą dyrektora szkoły podobnie jak i B. Porębska nauczycielka z Budowlanki. obecka dyrektor wydziału edukacji.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(17-01-2011) MAFIOSO :
Szanowny Panie Nauczycielu! ( piszę Nauczycielu - jeśli oczywiście jest pan nauczycielem w systemie oświaty). Mam duży szacunek dla nauczycieli, choć oczywiście trafiają się tacy, którzy zasługują u mnie jakby na nieco mniej uznania (np. znam nauczycielkę jęz. polskiego, która nie potrafi o księdzu-katechecie wyrazić się inaczej jak „klecha”). Napisał Pan, że , „Scigała nie jest w stanie nic zrobic dla tarnowskiej oświaty!”. Chciałem Pana zapytać: kto to jest „Scigała”? Może jest woźnym w jednej ze szkół? Jeśli nawet, to znam woźnych, którzy również potrafią brać udział w procesie edukacji dzieci i młodzieży, np. zwracając uwagę na przerwach, jak młodzież się zachowuje i wyraża. (…) Póki co, wracam do blogu o carycy Kat(odinie)… .

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(17-01-2011) MAFIOSO :
Napisałem „…szacunek dla nauczycieli…” mając w zamyśle nauczycielki i nauczycieli (w sensie grono nauczycielskie). Panie nauczycielki, sorki.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(17-01-2011) zołza :
Nie od dzisiaj wiadomo że ciału pedagogicznemu nie chce się uczyć! Niestety w szkołach bardzo dużo się wymaga od uczniów, natomiast nauczyciele mało dają od siebie. Nie mówię tu o wszystkich, znajdą się wyjątkowi nauczyciele którzy w tym zawodzie są nie z przypadku ale z powołania.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(18-01-2011) opinia :
Jak jest dobry nauczyciel to jest zagrożeniem dla nierobów. Jest wtedy jeden sposób by w interesie większości tego dobrego usunąć. Ten sposób jest akceptowany i realizowany niestety przez Ścigałę.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(18-01-2011) obserwator :
I LO poniżej III LO aż o 197 pozycji. A jeszcze parę lat temu było duuuuużo wyżej. Co się w tym liceum dzieje?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(18-01-2011) dionizy :
e tam teraz jest kiepsko to fakt .ale gdy zacznie dzialać trzeci wiceprezydent PANI LATAŁA która w zakresie obowiązków będzie miala edukację to dopiero bedą wyniki !!!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(18-01-2011) wnikliwy :
Dla przypomnienia - cytat z informacji z 2010 r. W ogłoszonym 14 stycznia 2010 r. Ogólnopolskim Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych IV Liceum z Mościc okazało się najlepszą ze wszystkich szkołą ponadgimnazjąlną w całym Tarnowie zajmując 218 miejsce w kraju i 16-te w Małopolsce. Wyróżnić należy również trzy inne tarnowskie szkoły, które także zostały uwzględnione w tej klasyfikacji: III i I Liceum Ogólnokształcące oraz Zespół Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych. Placówki te uzyskały odpowiednio 317, 328, 350 miejsce w Polsce i 23, 24, 26 w Małopolsce. Ogólnopolski Ranking Szkół Ponadgimnazjalnych to lista liceów i techników z całej Polski, które w roku szkolnym 2008/2009 miały co najmniej dwóch uczniów – finalistów lub laureatów olimpiad przedmiotowych i zawodowych. - może w tym roku nie jest tak żle w Tarnowie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(18-01-2011) ja_wiem :
Pan Poświatowski nie ma pojęcia o rankingach. Perfidnie wymyślił sobie własny ranking top80 najlepszych szkół olimpijskich, żeby zdyskredytować III LO, które tam ma wspaniałą 81 pozycję. Poziom tarnowskiej oświaty, którego wyznacznikiem są sukcesy III LO znacznie od ubiegłego roku wzrósł i należy się z tego cieszyć a przede wszystkim to zauważyć. Jak można pisać o spadku, bo to przecież prezentuje gest z kciukiem w dół, skoro idziemy w górę.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(18-01-2011) bolo :
No własnie . Czemu jest tak źle , kiedy jest aż tak dobrze?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-01-2011) adwiga :
Dobrze, że Pani K.Latała ma oświatę teraz pogoni to towarzystwo w szkołąch, zacną uczyć i napewno za rok będie dużo lepiej w rankingach,

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-01-2011) randi :
Bidusie nauczyciele, bidusie tacy jak i lekarze. Tak mi was żal że aż płakać nad wami nie mogę.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(20-01-2011) Jan A. Strusiński :
Chociaż notatka redakcyjna została przeniesiona, prawie, do archiwum, to chcę powiedzieć na temat tarnowskiej oświaty kilka słów. Zaznaczam na wstępie, że zwisa mi makaronem w cienkich nitkach bądż kokardkach stan tarnowskiej oświaty, a to, co powiem, jest moją osobistą refleksją na w/w temat i nie każdy z nią się będzie zgadzał, bo nie musi. Nie rozumiem, dlaczego redakcja portalu rozpacza nad stanem tarnowskiej oświaty, przecież sami daliśmy przyzwolenie na zmiany. Należałoby zadać pytanie: - Czy, rzeczywiście, nauka to potęgi klucz i w tym moc, kto więcej umie. Możliwe. Ale nie zawsze i nie w każdych warunkach. Od czasu zmian ustrojowych a już na pewno od roku 1998, od momentu wprowadzenia reformy oświaty, zaczął obniżać się poziom nauki i nauczania. To wcale nie znaczy, że nie było i nie ma w Tarnowie fantastycznych nauczycieli i kapitalnie uzdolnionych uczniów. Jest ich jednak niewspólmiernie mało,tak jednych, jak i drugich. Ale przodującej sile narodu nie są potrzebni ludzie światli, wykształceni. Śni się im Polska przedwojenna, Polska parobków, pastuchów i dziadów. I wszystko jest na dobrej drodze aby tak się w niedługim czasie stało. Są już biznesmany, robole i biedota. Likwidacja szkół mniejszych i powstawanie molochów szkolnych, dowolność wyboru podręczników, obniżenie wymagań maturalnych, szczątkowa znajomość lektur szkolnych, czytelnictwo rozłożone na łopatki - to tylko niektóre czynniki wpływające na obniżenie poziomu nauczania. A nauczyciele "kładący lagę" na przedmiot, to inny temat do rozmowy. Będziemy mieli coraz więcej takich idolek i idoli jak Jola Rutowicz, co to szukała Zwrotnika Raka koło Zakopanego. Absolwenci tarnowskich szkół biznesowych i im pokrewnych szukają pracy na stacjach benzynowych, w kioskach z gazetami czy na Burku sprzedają pietruszkę. Nie śmieję się z nich i nie mam takiego zamiaru, ale, myślę, żeby sprzedawać gazety albo jeżdzić wózkiem z gipsem i farbą po Nomi, to nie koniecznie trzeba skończyć studia. No, chyba, że jest się właścicielem interesu. Prawdopodobnie, Niemcy przymierzają się do otwarcia u nas, w Polsce, kilkunastu szkół zawodowych. I to dobrych szkół. Myśmy swoje zlikwidowali. No bo po cholerę nam jakieś szkoły. Tylko ogłupiają. Nauczyciele, wracam do nich, boją się o swoje posady, siedzą cichutko i pokornie kiwają główkami. Niech no, który spróbuje być niebłagonadiożnyj....niech no sprzeciwi się przewodniej sile narodu ...niech no spróbuje mieć własne zdanie na istotne tematy...Nie wspominam o donosicielstwie, przepraszam, informowaniu przełożonych w trosce o dobro szkoły o różnych "zauważonych nieprawidłowościach", zazdrości, nieufności i skrytym wyśmiewaniu się z kolegów... Brak pieniędzy na rozwój oświady jest powszechnie znany od lat. Miało się to zmienić. No i co? Pieniędzy dalej nie ma, bo tuczenie pśn jest ważniejsze. Ilu uczniów ma własne biurko, własną biblioteczkę... Chory system edukacyjny gubi setki dzieci po szkole podstawowej, bo niektórych rodziców nie stać na dojazdy czy stancje dla swoich pociech. Nauczyciele, niech się sami do tego przyznają, wtłaczają do głów dzieciom wiedzę encyklopedyczną, ale o poznaniu przyczyn i skutków danych faktów, uczniowie nie wiedzą nic, albo bardzo mało. To politycy prawicowi doprowadzili do zapaści oświaty , szanowny panie Nauczycielu - autorze pierwszego wpisu. Kiedy dyrektorowali w I LO Cz. Bartosz i J. Nowak, to o szkole było głośno w województwie i kraju. Proszę zapoznać się z absolwentami z tamtego okresu, a obaj dyraktorzy byli członkami PZPR. A jakich mieli nauczycieli - tylko pozazdrościć. To samo można powiedzieć o pozostałych Liceach - II,III i IV. To pod rządami prawicy notuje się równanie w dół tarnowskiej oświaty. Ile lat trzeba będzie czekać na świetność tarnowskich szkół? Dla absolwentów tarnowskich szkół średnich pojęcia takie jak: dopełnienie i jegi rodzaje, rodzaje podmiotu i orzeczenia, nie mówiąc już o partykułach i rodzajach zdań - to pojęcia, niemal, abstrakcyjne. Tak, jak to było w klerykowskim gimnazjum. Ale kto o tym czytał, bo i po co. Przecież lektury to jakieś "idiotyzmy". Zresztą po co im to. Ci, co będą się chcieli uczyć, to i tak pokończą szkoły. Jeżeli ich będzie stać - będą studiować. Reszta - to robol albo bezrobotny, albo biznesman. Będą wierzyć w gusła, diabła z widłami i rigami, w aniołki w bamboszach, i że na Księżycu siedzi Twardowski i gra na skrzypcach jakieś melodie. Czytać będą Fakt i super Expres a w niedzielę, może nawet, Nasz Dziennik. I o to chodzi! "Tak tzrymać i nie popuszczać" - jak mawiał nasz rodak.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-01-2011) Krystyna :
Pomijając wiele innych powodów, jeen jest bardzo oczywisty- w klasach 30 ,40 osobowych nauczyciel nie jest w stanie NAUCzYĆ nawet wiedzy encyklopedycznej, o ćwiczeniu jakichkolwiek umiejętności nie wspominając. proszę sobie odjąć z 45 minut 10 minut na uspokajanie klasy, a pozostały czas podzielić przez np. 35 uczniów( tyle liczy przeciętna klasa). Ile zatem czasu może nauczyciel poświęcić jednemu uczniowi, aby skorygować jego błędy i pomóc mu zrozumiec to czego nie rozumie? Ale przecież w naszym oświeconym kraju, w którym wszyscy, a zwłaszcza politycy, lepiej znają sie na nauczaniu i potzrebach szkoły NIKT nie jest w stanie pojąć, że klasa liczaca 15 osób to EUROPEJSKI STANDARD, a nie niż demograficzny, który pozwala łączyc małe klasy w jeden moloch, i ZAOSZCZEDZIĆ kasę, poprzez wyrzucenie nauczycieli z pracy, bo nie ma etatów. Chcielibyśmy europejskich wyników na polskich warunkach?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl