To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Zapis audio spotkania ze Sławomirem Cenckiewiczem    -   17/3/2009
Lustracja (w obecnym kształcie) jest bez sensu
W niedzielę popołudniu w hotelu Tarnovia odbyło się spotkanie z historykiem i publicystą - Sławomirem Cenckiewiczem, znanym głównie z publikacji opracowań naukowych na temat Lecha Wałęsy. Podczas spotkania Cenckiewicz dowodził, że polski model lustracji jest zdeterminowany "casusem Wałęsy", który prawdopodobnie był tylko epizodem w bogatym życiorysie legendy "Solidarności", ale sprawa tuszowania po 1989 roku faktu współpracy Wałęsy z SB w latach 70-tych rzuciła się cieniem na wszelkie przyjęte później formalno-prawne rozwiązania "lustracyjne" w Polsce. Tylko otwarcie archiwów bezpieki, jak dokonało się to w Niemczech, może zagwarantować - zapewniał historyk, były pracownik IPN - prawdziwą lustrację i oczyszczenie życia publicznego. Jego zdaniem, obecne rozwiązania prawne w tym względzie, podtrzymują fikcję i oparte są na pozbawionej sensu historycznego (znajomości realiów epoki i procedur działania tajnych służb PRL) definicji "tajnego współpracownika".

Ogloszenie
>

Poza lustracją, ocenami dotyczącymi ostatnich dekad PRL i pierwszych dwóch dekad III RP, wśród tematów tego ciekawego spotkania, które szczelnie wypełniło publicznością salę w "Tarnovii", znalazł się także temat ... religijny. Mowa o odnalezieniu w latach 90-tych przez bohatera spotkania drogi do tradycyjnej, łacińskiej liturgii Kościoła Rzymskiego i jego związaniu się z duszpasterstwem Bractwa św. Piusa X w Polsce. Cenckiewicz podziełił się z uczestnikami spotkania swoją opinią na temat głośnych medialnie wydarzeń ostatnich tygodni, dotyczących relacji między Watykanem a "lefebrystami", po cofnięciu ekskomunik nałożonych na 4 biskupów Bractwa a także opinią o kontrowersyjnych wypowiedziach bp Williamsona na temat holocaustu.
Spotkanie ze Sławomirem Cenckiewiczem zorganizowało Stowarzyszenie Nie Teraz. (pd)

Prezentujemy zapis dźwiękowy tego interesującego wydarzenia:

Posłuchaj pierwszej części spotkania - prezentacji i pierwszej części obszernej wypowiedzi S.Cenckiewicza :Posłuchaj drugiej części wypowiedzi S.Cenckiewicza :Posłuchaj trzeciej części spotkania - odpowiedzi na pytania z sali :Posłuchaj czwartej części spotkania - odpowiedzi na pytania z sali :Posłuchaj piątej części spotkania - odpowiedzi na pytania z sali i epilog :Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 19)Dodaj komentarz
(17-03-2009) KArol :
Pytanie o przynależność wyznaniową była zbyteczne i zdradzało komercyjny charakter spotkania. Komercyjny w tym sensie, że w każdej komercyjnej "rozgłośni" w czasie nadawania fabuły właściwej jest czas na niewłaściwą reklamę.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(17-03-2009) Tomek N. :
Nie ma pytań głupich ... nie ma też zbytecznych. Czyli co, karolu znacznie lepsze są monotomatyczne spotkania na zasadzie "w koło macieju" ? Cóż niewłaściwego było w takim pytaniu? Może to chyba dojrzeć tylko ktoś, kto szuka na siłę drugiego dna i czyni dla takiej tezy dodatkowe założenie. To bardzo ciekawy wątek związany z Cenckiewiczem i bardzo dobrze, że się na spotkaniu pojawił choć na chwilę wnoszac trochę pozalustracyjnego oddechu

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(17-03-2009) KArol :
Ależ, oczywiście, Tomaszu, że lustracja bardzo dusznym jest tematem, więc pozalustracyjnie trzeba w bezduszności oddech wziąć. A te "monotomatyczne" (jak słusznie, używając neologizmu, napisałeś) spotkania to zapewne spotkania ciągle z tym samym tomatem, który u tego samego Tomasza goni Macieja wokoło?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(17-03-2009) BK :
Ciekawe, czy za 20 lat dalej będziemy słuchać o tym, że "ten donosił", "tamten sypał w pierwszym przesłuchaniu", a jeszcze innego "zarejestrowali (kiedyś tam) jako TW"... Więcej takich pseudo-historyków jak Pan C. to będziemy wałkować ten temat przez następne pół wieku.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(17-03-2009) do BK :
Temat będzie wałkowany nie wiadomo ile dzięki ludziom myślącym tak jak BK. Jakoś Niemcy potrafili się uporać z problemem już dawno, po prostu szeroko otwierając archiwa. Jakoś nie słyszałem, by polała się krew, a i Gazeta Wyborcza dziwnie o tym bezprzykładnym zamachu na wolność, demokrację i prawa człowieka nie pisze

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(17-03-2009) KArol :
Też jestem ciekaw, czy będziemy to wałkowali, tak jak wałkujemy dzięki takiemu Wałęsie, który zrobił zamach stanu i przerwał lustrację, a pewnie bylibyśmy już po i pewnie już by nikt dziś nie pisał o Bolku, gdyby nie jego działania, przedłużające cały proces.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(18-03-2009) Sisi :koral@vp.pl 
Dlaczego Cenckiewicz milczy o swoich związkach z lefebrystami? O dziwo inny miłośnik lefebrystów Tomasz Żak jest organizatorem tego spotkania. Nie widzicie, że Cenckiewicz został zupełnie sam na placu boju o zniszczenie Wałęsy? Zwolnili go z IPN i nawet jego kumpan do pisania książki jakoś się oddalił i schował. Związki rodzinne z SB Cenckiewicza niby nic nie mają z nim samym wspólnego, a jednak śmierdzą. Może w myśl biblijnej zasady potraktować to do siódmego pokolenia?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(18-03-2009) Nie omamiony :
Bo to taki Kraj że jeśli nawet znajdzie się ktoś chcący coś POprawić to miernoty i karjerowicze nie Pozwolą . Przecie "niechce ale musze" z :POmrocznością jasną " wysłał synka do POpierania lini "o take Polske ..."by głosił jego line puszczania w skarpetkach tylko Tych co walczyli o zmiany a obronę Tych co bronili Kiszczaków i Zomowców-zgadza się Sisi?Lefebryści ,cykliści itd tylko nie szeroka rodzinka UB-wcka

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(18-03-2009) BK :
Może by tak Pan Cenckiewicz podjał temat Ojca bliźniaków - Rajmunda Kaczyńskiego i Jego cudownych przypadków? Jak to możliwe, że były żolnierz AK, zaraz po II wojnie światowej, (kiedy innych AK-owców mordowano, torturowano, w najlepszym przypadku wykluczano z życia społecznego) bez problemu kończy studia, dostaje posadę wykładowcy na Politechnice Warszawskiej oraz "wypasione" mieszkanie na Żoliborzu - rzeczy, które były poza zasięgiem nawet "zwyczajnych" członków partii, a Jego dzieci zabawiają się w reżimowej telewizji? Nie było polecenia z jedynie słusznej partii żeby taki temat przeanalizować?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-03-2009) Do BK :
Bo to wszystko jeden wielki teatr. PZPR zamieniono na kilka innych partii, a socializm na kapitalizm. Ot co. Prawdziwi solidarnościowcy tacy jak Gwiazda zostali zepchnięci na ubocze.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-03-2009) Do BK :
Stara sprawdzona zasada ,uciekający złodziej krzyczy łapać złodzieja i ma pościg z głowy.Czy Wy nie POtraficie odpowiadać za swoje obietnice i kanty tylko ,Waszym odnośnikiem jest zawsze ktoś inny ?To POco było zmieniać Kaczyńskich jak teraz PO obietnicach została licytacja kto ma bardziej umoczone łapy?Jakoś tak dziwnie Ci z PO stali się właścicielami państwowych firm w Tarnowie wszystkie urzędy i lukratywne POsadki to PO i PSL .Zakładania blachy na oczy uczyliście się od starych kolesi .

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-03-2009) Wizjer :
BK, a co ty I sekretarzem byłeś? Stare nawyki zostały? Nie ty będziesz wyznaczał historykowi czym się ma zajmować. Jedynie w czym masz rację, i o czym cały czas mówi Cenckiewicz (czyli paradoksalnie właśnie go poparłeś): jeżeli ktoś chce się zająć tematem który podałeś to niech to zrobi. Potem można się spierać i recenzować, a nie nasyłać cyngli z Wyborczej, którzy grożą właścicielowi lokalu, że jak nie wypowie wynajęcia lokalu na spotkanie z Cenckiewiczem to go cyngle, źle opiszą w prasie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-03-2009) BK :
Nic mi o tym nie wiadomo, żeby Wałęsa należał kiedykolwiek do PO, więc nie wiem dlaczego łączysz te dwie sprawy. Ja odniosłem się tylko do pseudo-naukowej "publikacji" p. Cenckiewicza, która powstała rzecz jasna na polityczne zamówienie. Co do Wizjera, to również nie Ty będziesz mi dyktował o czym mogę pisać, a o czym nie. Przedstawiłem fakty z życia Ojca Kaczyńskich, na które Ty jak widzę nie masz kontrargumentów, więc zaczynasz rzucać ulubionymi tekstami Twojego idola Jarosława, o "UB", "układzie", "zakłamanej Wyborczej" itp.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(25-03-2009) do BK :
piszesz tak: . Rozumiem, że skoro masz taka jasność co do tego , to dysponujesz dowodami trochę lepszymi niż artykuły oburzonych wieeeeeelich autorytetów w Gazecie Wyborczej, Polityce czy Tygodniku Powszechnym. W przeciwnym wypadku się ośmieszasz. O lekturę ksiażki po takiej tezie cie bowiem nie podejrzewam

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-04-2009) Wizjer :
BK> czyli ty możesz mówić innym co moją robić i czym się zajmować natomiast od Ciebie wara, bo jesteś panem i władcą. Żałosne. Do tego, nie przedstawiłeś ŻADNYCH FAKTÓW z życia Ojca Kaczyńskich. Jesteś jak słynny teraz historyk Tomasz Zygak, rzuciłeś mięsem i tyle... Ale masz prawo rzucać mięsem. Żyjemy przecież w wolnym kraju. A Cenckiewicz ma prawo pisać książki historyczne.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-04-2009) BK :
Jak to nie? To, że ojciec Kaczyńskich był żołnierzem AK to prawda, a jak byli traktowani po wojnie chyba dobrze wiesz, a że On był akurat wyjątkiem... cóż, nie każdy miał tyle szczęścia albo przychylności u władzy... To, że ojciec Kaczyńskich prowadził po wojnie zajęcia na Politechnice Warszawskiej (m.in. dla kadry z PZPR) to też prawda. To że mieszkał w willi o jakiej wielu nawet partyjniaków mogło sobie pomarzyć - to też prawda. Pewnie nawet p. Cenckiewicz by Ci to potwierdził. Dlaczego akurat w stosunku do Niego władza była tak przychylna skoro wielu Jego kolegów z AK było mordowanych, torturowanych, gniło w stalinowskich więzieniach? Czym sobie na to zasłużył? Skoro Wałęsie można zrobić biografię "bez kompleksów", to można również i Kaczyńskim.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-04-2009) cóż :
bo to tylko kłótnia w rodzinie, nie wiecie tego, towarzyszu BK?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-04-2009) BK :
Nie, ale pewnie IPN, który kończy to, co zaczęło kiedyś SB, zaraz wyda jakąś ciekawą publikację na ten temat...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(21-08-2009) Leon :
BK - jak może IPN panstwowa instytucja kontrolowana przez NIK, ABW itd dokańczać to co robiła Służba Bezpieczeństwa? brak logiki jest wyraznie przypisany w Twoich wypowiedziach. Jeżeli nie masz o czym pojecia to nie zabieraj glosu na ten temat, i jeszcze jedno skoro juz wszyscy wiem ze dysponujesz totalna niewiedza na temat IPN w krakowie na ulicy Reformackiej mozna odbywac praktyki i staze w Biurze Edukacji Publicznej, moze warto sie troche doedukowac w kwestii tak bardzo przez Ciebie płytko rozumianej. Pozdrawiam!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl