Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Marek Ciesielczyk – od bohatera do zera ?   -   23/9/2007
Początkowo byliśmy zdziwieni, że dotychczasowy bezkompromisowy trybun, mówca, publicysta, nieustający kandydat, były radny, o mały włos poseł i lider "Uczciwości" nade wszystko, pan Marek Ciesielczyk, wsławiony licznymi publicznymi atakami na arenie tarnowskiej, pozatarnowskiej, a i zagranicznej nawet, w których władze miejskie, rada, a w świadomości ludzi – także i samo miasto nasze, jawiło się jako oaza wszelkiego łajdactwa, przestępstwa i korupcji – że ten oto człowiek nagle zmienił ton i publikować zaczyna na obywatelskim portalu wiadomosci24.pl informacje przedstawiające Tarnów jako miejsce dobre, które warto odwiedzić.

Ogloszenie

Spamował przy tym nasz portal "komentarzami" o tym zawiadamiającymi, których to autoreklamowych komentarzy, oczywiście drżąc przed oskarżeniami o zaprowadzanie „Białorusi medialnej”, nie ośmielaliśmy się zdejmować. Zastanawialiśmy się więc, skąd ta wizerunkowa zmiana ze strony Marka C., „prawdopodobnie najbardziej prześladowanego polityka lokalnego w Polsce”, jak czytamy na okładce jego książki „Stop korupcji”? Teraz już wiemy – teksty te kupuje od niego Urząd Miasta Tarnowa.

Oczywiście ktoś takie teksty pisać musi, magistrat ma prawo je kupować i nazwisko autora nie powinno tu niczego utrudniać. Chodzi o coś innego. O wiarygodność autora, jako polityka.
Wciąż mam w pamięci spotkanie promujące książkę Marka Ciesielczyka „Stop Korupcji”, które miało miejsce w hotelu „Bristol”, a na którym to spotkaniu, byłem jedynym dziennikarzem. Jako jedyni bowiem pozostaliśmy niewzruszeni na niepospolity talent byłego radnego do obrażania wszystkich wokół, włączając w to dziennikarzy, albowiem wszelkie media najwyraźniej dzielą się na beznadziejne i dobre, czyli te, w których publikuje pan Marek Ciesielczyk. Ale wracając do „wieczoru autorskiego” - spotkanie owo zapadło mi w pamięci, gdyż jego główny bohater, rozpoczynając mowę zachwalającą książkę „Stop Korupcji”, zaczął od tematu korumpowania dziennikarzy, by po wstępie powitać głośno moją osobę, widocznie jako znawcę tego zagadnienia, a następnie przejść do konkretnych przykładów.
Jeden z owych konkretnych przykładów mówił o tym, że władza od czasu do czasu daje dziennikarzowi zarobić, na przykład płacąc za jakąś usługę lub tekst, niekoniecznie bałwochwalczy, tak, by dziennikarzowi nijak było, w razie czego, ową władzę mocno krytykować, gdy się jej już powinie noga. Nie okłada się bowiem publicznie kijem swego chlebodawcy, nie kala się, nie gryzie ręki karmiącej! Zatem publicysta ów, zlękniony niełaską i odepchnięciem od pańskiego stołu, z którego co i rusz spadają pokryte lukrem okruszki, w razie czego język za zębami trzymał będzie i basta!

Wobec faktu, iż w tarnowskim magistracie udało nam się zdobyć potwierdzenie informacji, że faktycznie, Urząd Miasta Tarnowa, za pośrednictwem Biura Promocji teksty u pana Ciesielczyka zamawia – w czym „bezkontekstowo” i obiektywnie rzecz biorąc niczego złego dostrzegać się nie powinno - ufam, że panu Markowi nie zadrży ręka, gdy trafi się okazja, by publicznie chłostać urzędującego prezydenta Tarnowa, wiceprezydentów, radnych czy urzędników; ufam, że nagle przycichły w swej nieustającej krytyce wszystkiego i wszystkich (również jego ulubionej "Białorusi medialnej") pan Marek C., lider „Uczciwości” i autor książki „Stop korupcji” nie stanie się do książki swej żywą ilustracją tego, „jak korumpuje się dziennikarza”.
Nawiasem mówiąc, były radny, dziś ponowny kandydat do Parlamentu (jak informuje przez megafon jeżdżąc ulicami naszego miasta – czy do Sejmu czy do Senatu, tego nie precyzuje, bo prawdopodobnie sam jeszcze nie wie); więc – były radny, zagadnięty przeze mnie niedawno o swą wizerunkową zmianę odparł, iż magistratu nie atakuje, bo nie ma podstaw do atakowania, widocznie miasto dobrze się rozwija, prezydent jest prezydentem dobrym, a w każdym razie on o niczym złym nie wie; być może też po prostu nic się nie dzieje, a jemu trudno powiedzieć, czy to dobrze, czy źle, że nie dzieje się nic. Zatem przyjmując stwierdzenia te za dobrą monetę ufam, iż pan Marek C., „sumienie Tarnowa” – bo tak ponoć mówią o nim w naszym mieście, o czym informuje notka na okładce jego książki „Stop korupcji” – pan Marek nagle w krytyce swej ustał, bo uznał, że rzeczywiście, za rządów prezydenta Ryszarda Ścigały Tarnów stał się krainą mlekiem i miodem płynącą, nie zaś dlatego, że z dowodzonego przez Ryszarda Ścigały magistratu pobiera za pozytywną pisaninę pieniążki. Ufam też, że gdy tylko „coś się rypnie”, on pierwszy, jak za prezydentury Mieczysława Bienia, aferę wykryje, nagłośni, a winnych napiętnuje. Jak na symbol „Uczciwości” i „sumienie Tarnowa” przystało.

Z drugiej strony rzecz biorąc, magistracka decyzja o kupowaniu tekstów u Marka Ciesielczyka akurat, wobec znanej jego aktywności na polu budowania czarnego wizerunku władz miasta, przypomina nieco decyzję właściciela restauracji, który płaci haracz bandziorom, przepraszam: "ochroniarzom” za to, żeby „ochroniarze” ci szyb mu nie powybijali i co bogatszych gości nie wystraszyli. Lub delikatniej: restauratora, który opłaca się pseudograficiarzom, aby nie szpecili jego kamienicy. Taką opłatę można wtedy nazwać „dotacją”, najlepiej – „na wspieranie działalności artystycznej młodych.” Co też warto poddać pod rozwagę włodarzom Tarnowa. Bo tak, jak kupowanie tekstów od inteligentnego, politycznego grasanta pozwala żywić nadzieję, że na magistrackim podwórku grasant ów grasował nie będzie, tak „dotacyjne” wsparcie chuliganów powinno dać cień szansy, że mury starówki nie zostaną znów upstrzone gryzmołami. Nawiasem mówiąc, jest to nieustająca porażka, z którą - mimo nasuwających się prostych rozwiązań i mimo monitoringów - nie poradził sobie dotąd nikt.
Wracając do tematu - mam tu kolejny pasujący jak ulał przykład sprzed lat – wiem, że niektóre gazety próbowały zdobywać reklamę od przedsiębiorcy w zamian za np. nie wzięcie na warsztat tematu zwolnionego w wątpliwych okolicznościach pracownika. Mechanizm wszędzie jest ten sam... Tak czy owak, gdyby dalej iść tym tropem domniemań, wątpliwości, pomysłów i racjonalizatorskich rozwiązań, które powyżej opisałem, poprzez analogię, podobnie jak ów restaurator czy magistrat, powinna postąpić także policja: niech płaci bandziorom za nie napadanie w zamian za np. usługę polegającą na „monitoringu stanu bezpieczeństwa w mieście”. Wówczas praca policji ograniczyłaby się jedynie do bezstresowego wlepiania mandatu za, dajmy na to, wyrzucenie papierka w niedozwolonym miejscu. Kto wie, jak sprawdziłyby się takie rozwiązania. W każdym razie niektórym ich krzewicielom, bądź beneficjentom z pewnością nie przeszkadzałoby to ani w pisaniu książek, hmm... „Przeciw korupcji”, ani w noszeniu w klapie marynary znaczków z napisem „nie biorę”...

P.S. To mógłby być fajny sposób na życie: umiejętne opluwanie firm czy instytucji w oczekiwaniu na propozycję współpracy... Wielokrotnie i z nie słabnącym zdumieniem, na przykładzie cudzym i własnym, w swej pracy przekonałem się, że nic tak nie zjednuje człowiekowi szacunku, jak „dołożenie” komuś. Nie pochwały, nie merytoryczne przedstawianie faktów – ale dobre posługiwanie się medialnym kijem, na granicy pomówień i kłamstwa – oto klucz do szacunku, uznania, pieniędzy, godności... Chamstwo, cwaniactwo i bandytyzm wciąż wygrywają z kulturą, profesjonalizmem i uczciwością – tą zwyczajną, z małej litery i bez cudzysłowia pisaną. Tako na ulicach, jak i na szczytach... A mówili, że odwrotnie, że ryba to się psuje od głowy. Pomyśleć tylko, że tylu przyzwoitych ludzi nabiera się od lat na tę cyniczną postawę, odzianą w szaty "pryncypiów" i "politycznej moralności". Ale o czym ja tu i po co...

Mirosław Poświatowski
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 34)Dodaj komentarz
(23-09-2007) czytelniczka :
tak się zastanawiam... bo skąd też taka zmiana nastawienia władzy, by swego przeciwnika w wyborach na włodarza Tarnowa wspierać teraz.... i to finansowo.... Może MC wie coś, o czym... hmmm.... aż strach dalej pisać...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-09-2007) keris :
żenada...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-09-2007) taran :
Może to i metoda, kupując teksty, nie za free przecież, zamyka sie usta Ciesielczyka, można więc pozwolić sobie na więcej, brak krytyki, cisza, spokój, żyć nie umierać istna sielanka. Może to i metoda?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-09-2007) lel :
Jak łatwo kupić czyjeś serce i poglądy. Aż strach się bać.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-09-2007) doremifasollasido :
Misternie tkana polityczna kariera niezłomnego szeryfa obraca sie w proch i pył z tak błahego powodu ... O tempores, o mores

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-09-2007) Otto :
Zadziwiajace jest to jacy ludzie są dziś wokół Ścigały. Słomka-Narożański bo Grad popierał Scigałę. Koprowski za zdradzenie Rojka i budowę w PiS grupy która poparła Ścigałę. Ciesielczyk za przerzucenie poparcia z Rojka na Ścigałę. Teraz już widać że Rojek tego nie mógł wygrać. Już dziś widać grupę spiskowców. Grad - Czesak - Ciesielczyk.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-09-2007) janina :mango94@wp.pl 
NARESZCIE- "kto pod kim dolki kopie sam do tych dołkow wpada" ale kto naprawi krzywde i pomowienia wyrzadzone przez karierowicza - ciesielczyka ??? - !!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-09-2007) cóż :
dogadali się, doktor z doktorem?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-09-2007) ala :
Czy Pan Poświatowski uważa że jest zabawny?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-09-2007) zenek :
Tak zle i tak niedobrze...Scigala potrafil polaczyc kilka zwalczjacych sie dotad ugrupowan w organ ktory ma szanse popracowac dobrze dla Tarnowa, Znalazl nawet "sposob" na Ciesielczyka i probuje to wykorzystac w sprawie przyszlosci miasta a zasciankowa opinia publiczna miasta Tarnowa i okolic widzi sprawe inaczej...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-09-2007) do zenka :
problem nie jest w Ścigale, bo jego politykę "zgody" trzeba docenić. Tylko Ciesielczyk dał się sprzedać !!! Jak go znam to sam się o to prosił. Przez tyle lat usta miał pełne frazesów o walce z "układem", z postawami dziennikarzy, którzy na krawędzi moralności i amoralności zaprzedają się władzy, a teraz sam zrobił coś identycznego. I zrobił na pewno , w przeciwieństwie do wielu osób, którym to bezczelnie imputował wcześniej. Kawał szuji.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-09-2007) zenek :
do do zenka Sprzedac? A moze postanowil sie zmienic;) Ja odpisalem tylko na pojawiajace sie juz tutaj komentarze ze Scigala to, Scigala tamto. Wkurza mnie upolitycznienie spoleczenstwa i to ciagle szukanie "powiazan" i "ukladow" przy kazdej nadarzajacej sie sytuacji.... Wykorzystajmy prezydenta gospodarza i dobrego stratega ktorego mamy a nie szukajmy w jego dzialaniach (sprawa Ciesielczyka) czegos czego nie ma...Jesli Ciesielczyk moze byc wykorzystany dla dobra miasta to i niech tak bedzie...... Lepiej aby dzialal dla Tarnowa a nie przeciwko niemu. Mysle ze w Tarnowie jest wiele innych ciekawszych spraw do opisania; chocby amnezja polityczna poslow majacych walczyc o interesa regionu tarnowskiego. Odkad pamietam to mamy same przegrane sprawy. Czy sprawa blokowania inwestycji handlu wielkopowierzchiowego w samym miescie.....no ale w tym przypadku trzeba miec troche wiecej odwagi aby o tym pisac bo przeciwnik z wieksza kasa.....

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-09-2007) ... :
to sie zaczyna jazda

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(25-09-2007) do otto :
A szkoda przecież Rojka. Taki dobry byłby prezydent. Fachowiec wszelaki. Prawda?. Już raz był .... Miasto kwitło.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(25-09-2007) adam :
dajcie spokuj temu Rojkowi bo do media marketu już go nie wpuszczają

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(25-09-2007) hehe :
Który z tarnowskich posłów ostatniej kadencji najbardziej zasłużył na reelekcję ?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(25-09-2007) hehehe :
Urszula Augustyn wygrała w sondażu :)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(25-09-2007) rex :
hehehe gdyby elektorat był tylko elektroniczny ... a tu trzeba pójść, wziąć kartę, wypełnić i wrzucić do urny... sam jestem ciekaw kto wyjdzie z wyborów z tarcza

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(25-09-2007) Do Ciesielczyka :
Co dzieje się w Tarnowie takiego ,że wsystko jest cacy ,nawet Straż MIejska nie jest do likwidacji .??????Panie Ciesielczyk podobno tylko krowa nie zmienia poglądów ,ale taka zmiana to może dowodzić tylko jednego .Teraz pojołem śmiech Urzędniczek Rady Miasta ;za Pana kadencji ;gdy pytałem o Pana i określiłem oco mi chodzi.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(26-09-2007) Weredyk :
Przypomne tylko, ze w latach 1998-2002 srednio w kazdym dniu na inwestycje szło 80 tys zł, co dało sume ponad 100 mln zł. PS Przeciwnikom od razu wybijam ich ulubiony argument - oczywiscie ze oparto się na kredytach, ale to jest naturalne.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(26-09-2007) ...a teraz z innej beczki :
Kolega Mirosław za darmo robił dla miasta "Tarnowskie guziki"???

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(26-09-2007) future :
projekt Guzików finansowany był przez Narodowe Cemtrum Kultury a nie z kasy miasta . Co ma piernik do wiatraka ?!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(26-09-2007) MP :
ponieważ zostałem wywołany: akurat to kolega Mirosław robił za darmo. A główny cię ciężar finansowy spoczywał na Narodowym Centrum Kultury, gdzie Centrum Animacji Społecznej Horyzonty zwyciężyło w konkursie. Nie w tym jednak rzecz, ale w tym, że w przypadku człowieka strojącego się w piórka "sumienia Tarnowa" i ostoi uczciwości walczącej z korupcją, stosowanie praktyk określonych we własnej książce jako korupcjogenne jest co najmniej moralnie dwuznaczne

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(27-09-2007) rex :
albo jest dwuznaczne, albo nie! Panie Mirosławie! to "co najmniej" osłabia Pana wypowiedź :)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(03-10-2007) Mieszkaniec :
Ciesielczyk ma tupet ,po tym wszystkim startować na Senatora ???Czy Radny Poseł Senator to funkcje z opieki społecznej ucieczka przed przeszłością???

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(04-10-2007) ako :
Oj, dajcie temu p.Markowi spokój - i tak ma za swoje z utrzymaniem własnego przedszkola! Lepiej że Mu płacą za pisanie a nie z kasy MOPSu

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-10-2007) Baśka :
Gratulacje dla Pana Marka za haryzmę, zaś o Tarnów zawsze walczył, ale nie z miastem tylko ludźmi którzy nadal chcą tu rządzić

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-10-2007) Do Baśka :
Dziwne bo ja wiem nigdy nie miał czasu jak chodziło o konkrety a wywieszanie plakatów nawet za Krakowem ,to ma być walka z korupcją?????Lansowanie siebie i swoich wypocin nie popartych konkretnymi dokonaniami ,o czym świadczy???Ludzie ci nadal rządzą i będą ,bo wręcz On ich lansował sam widziałem go u Rojka.Markowane działania dają taki sam efekt jak z Kwaśniewskim ,czym bardziej się kompromituje tym więcej ma zwolenników -bo to ;swój chłop,taki jak my;Do Ciesielczyka ,Grad, Sztorc,Jedynak ,Kwaśniak i paka nie do pobicia

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-10-2007) Baśka :
Dletago mam nadzieję że w sejmie już ich nie zobaczymy ,ale na Senat pan MC załsużył sobie mimo wszystko, bo przynajmiej choć trochę władza wolała go nie tykćI BAŁA SIĘ ŻE SIĘ SKOPROMITUJE

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-10-2007) Do Bśka :
Problem w tym że sam się skompromitował ,a to na Senatora to nie to samo co o zasiłek dla wielodzietnych

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(09-10-2007) Szorki :
Panie Ciesielczyk zostaw Pan te banery Karasiewiczowi, nie ładnie tak niszczyć to nie po senatorsku. Chodzi mi o te pod Bochnią i Brzeskiem.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(26-10-2007) uczciwość :
Panu juz dziekujemy szkoda Pańskiej kasy na reklame hehehehehe

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(07-11-2007) Lolek :
Ciesielczyk nic nie potrafi poza kandydowaniem. To jest przykład człowieka który za wszeką cenę chce się dorwać do koryta. Nie ważne jakiego byle KORYTA !!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-11-2007) ch-go :zp554@wp.pl 
posredniak zaprasza a nie sala sejmowa,za dobrze pana znam ,czeste pobyty w chicago,nabieranie ludzi-pezyjaz z nawiedzona sliwa itd itd

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947