To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: PAP/inTARnet
  
   Rośnie niepokój po zdobyciu przez Rosjan 20 % akcji Grupy Azoty (film)    -   15/6/2014
Azoty: ile są warte deklaracje rządu ?
Prawo i Sprawiedliwość nie daje wiary w kolejne rządowe deklaracje o zabezpieczeniu interesów państwa i Grupy Azoty, w związku z pozyskaniem przez Rosjan już ponad 20 % akcji Grupy i spodziewanym wejściem ich przedstawiciela do Rady Nadzorczej. Wszystkie poprzednie zapewnienia rządu okazały się nic nie warte - argumentowali podczas czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie wiceprezes partii Beata Szydło oraz posłowie Małgorzata Sadurska i Andrzej Jaworski. PiS złoży wniosek o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia sejmowej komisji skarbu państwa poświęconego sytuacji w Grupie Azoty. Posłowie PiS chcą również, żeby informację w tej sprawie przedstawił w Sejmie premier Donald Tusk. Zaniepokojenie sytuacją wokół Azotów wykazują też lokalni politycy PO. Interpelację w tej sprawie złożył poseł Robert Wardzała.

Ogloszenie
>

Zapraszamy do obejrzenia zapisu czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie:Posłowie PiS na konferencji w Sejmie wyrazili zaniepokojenie tym, że Norica Holding, spółka zależna rosyjskiej grupy Acron, zwiększyła udział w akcjonariacie Grupy Azoty o 2,8 proc. i ma ponad 20 proc. akcji chemicznej firmy.
- Rosja łatwiej i szybciej zdobywa przyczółki gospodarcze w Polsce niż Krym. Nastąpiła rzecz, która ma fundamentalne znaczenie dla bezpieczeństwa gospodarczego i energetycznego Polski. Pokazuje w jak słabym państwie żyjemy. W państwie Tuska najbardziej skuteczna jest Rosja” - powiedziała wiceprezes PiS Beata Szydło.
Według Szydło posiadanie 20 proc. akcji Grupy Azoty przez Norica Holding da jej możliwość dostępu do wrażliwych danych i dokumentów, ponieważ może wystąpić o rozszerzenie rady nadzorczej o własnego przedstawiciela.
-Domagamy się od Donalda Tuska, żeby przedstawił rzetelną informację na temat tego, co się wydarzyło i na temat tego, jakie zabezpieczenie będzie wprowadzał rząd Donalda Tuska, żeby Grupa Azoty pozostała pod kontrolą Skarbu Państwa. Będziemy się tego domagali na posiedzeniu komisji skarbu państwa i na posiedzeniu Sejmu - dodała wiceprezes PiS.

Zaniepokojeni sytuacją własnościową wokół "Azotów" są nie tylko parlamentarzyści opozycji. Poseł rządzącej PO Robert Wardzała tak pisze w interpelacji do Ministra Skarbu :
W lipcu 2012 r. doszło do próby wykupu pakietu kontrolnego akcji ówczesnej spółki Tarnowskie Azoty przez Grupę Acron – rosyjskiego potentata z branży chemicznej. W powszechnej ocenie ekspertów krok ten zinterpretowano jako próbę wrogiego przejęcia tarnowskiego przedsiębiorstwa. W sprawę zaangażował się polski rząd i w efekcie doprowadzono do konsolidacji branży chemicznej poprzez utworzenie GRUPY AZOTY S.A., w skład której wchodzi dzisiaj także przedsiębiorstwo z Tarnowa. Decyzja ta uchroniła tarnowskie Azoty przed wrogim przejęciem, ale – jak się okazuje – nie powstrzymało to rosyjskiej spółki przed kontynuowaniem wykupu akcji spółki Grupa Azoty. Dzisiaj zależna od Grupy Acron spółka Norica Holding posiada już ponad 20 procent akcji Grupy Azoty, co powoduje, że wracają obawy o los już nie tylko jednego przedsiębiorstwa, ale całej polskiej chemii.

Wardzała pyta ministra: na ile realne jest zagrożenie przejęcia Grupy Azoty przez rosyjską spółkę Acron lub jakąkolwiek inną spółkę, jakie są możliwości obrony Grupy Azoty przed wrogim przejęciem i jakie jest stanowisko Ministerstwa Skarbu wobec propozycji organizacji związkowych, wskazujących na konieczność przyjęcia ustawy uznającej obszar Wielkiej Syntezy Chemicznej za strategiczny dla gospodarki narodowej i gwarantującej Skarbowi Państwa posiadanie niezbywalnego pakietu kontrolnego 51 procent akcji?

Krótki inTARnetowy komentarz:
"W państwie Tuska najbardziej skuteczna jest Rosja" - po rewelacjach ostatnich godzin (afera podsłuchowa) to zdanie poseł Beaty Szydło staje się bardzo uniwersalne, ale dla "Azotów" zaczyna brzmieć szczególnie złowieszczo ...
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Sun, July 14, 2024 04:51:01
IP     : 3.235.182.206
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www1.atlas.intarnet.pl
Script Name : /index_full.html