To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Pierwsza taka retrospektywna wystawa...    -   23/11/2011
Jerzy Nowosielski w BWA
Galeria Miejska BWA (Dworzec PKP) zaprasza w piątek, 25 listopada o godz. 19:00 na wernisaż wystawy prac Jerzego Nowosielskiego. Pierwsza retrospektywna wystawa po śmierci artysty prezentuje szeroki wybór prac począwszy od lat 50. do 90. (portrety, pejzaże, martwe natury, abstrakcje). Prace pochodzą ze zbiorów Fundacji Nowosielskich oraz Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Wystawie towarzyszy prezentacja wybranych wydawnictw oraz wykład Krystyny Czerni (autorka książki „Nietoperz w świątyni. Biografia Jerzego Nowosielskiego”) w poniedziałek 28.11, g. 19.00, wstęp wolny. Dodajmy, że ekspozycja ta inauguruje 8. Festiwalu Sztuki ArtFest 2011 im. Bogusława Wojtowicza.

Ogloszenie
>

„Malarstwo Nowosielskiego to malarstwo rozpięte na ramionach miłości niebiańskiej i miłości ziemskiej. Rozdarty przez te dwie miłości malarz przypomina czasem anioła, a czasem nietoperza wiszącego w podziemiach opuszczonej świątyni”.
Tadeusz Różewicz

Jerzy Nowosielski (1923-2011) - religijny malarz śmiałych erotyków. Uduchowiony piewca konkretu. Artysta, który zmienił na zawsze oblicze polskiej sztuki i wywiera wpływ na kolejne pokolenia twórców. Człowiek pomnik, ale z wszelkimi słabościami i bolesnymi rozdarciami. Rysownik i scenograf, teoretyk sztuki, filozof i teolog. Studia rozpoczął w czasie okupacji hitlerowskiej w Kunstgewerbeschule, potem kontynuował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w latach 1945–1947. Od 1945-1949 członek Grupy Młodych Plastyków, a od 1957 roku członek i założyciel Stowarzyszenia Artystycznego Grupa Krakowska. Pracował jako pedagog w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi oraz w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych gdzie w 1976 uzyskał tytuł profesora. Jest autorem wielu polichromii w obiektach sakralnych. W 1996 roku Zofia i Jerzy Nowosielscy założyli Fundację Nowosielskich wspierającą wybitne osiągnięcia kultury polskiej poprzez przyznawanie stypendiów i dorocznych nagród (których laureatami byli m.in. Mirosław Bałka, Leon Tarasewicz). Jego twórczość stanowi na tle sztuki współczesnej zjawisko absolutnie odrębne. Ten aktywny uczestnik powojennych batalii o nową sztukę, współzałożyciel jednego z najważniejszych awangardowych ugrupowań jaką była Grupa Krakowska, równocześnie twórczo rozwijał wielowiekową tradycję ikony, wierząc w zbawczą moc malarstwa. Zainteresowanie surrealizmem i malewiczowską abstrakcji połączył z wschodniochrześcijańskim podejściem do obrazu jako epifanii. Tematyka religijna sąsiaduje u niego z portretem, martwą naturą, kobiecym aktem i pejzażami, a każde z tych przedstawień jest równie istotne, ponieważ pozwala na stworzenie „ikony", umożliwiając artyście uwolnienie światła (ducha) z władztwa ciemności (materii).

Kurator: Piotr Kukla
Wystawa inauguruje 8. Festiwalu Sztuki ArtFest 2011 im. Bogusława Wojtowicza
Pełny program na www.gm.tarnow.pl.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Tue, December 5, 2023 15:32:53
IP     : 3.238.180.174
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www1.atlas.intarnet.pl
Script Name : /index_full.html