To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Zainicjowano przedsięwzięcie, mające na celu upamiętnienie ofiar katastrofy smoleńskiej na placu Ofiar Katynia w Tarnowie (film) aktualizacja   -   14/4/2011
Tablica Smoleńska w Tarnowie
Zgodnie z zapowiedziami, w dniu pierwszej rocznicy katastrofy smoleńskiej w Tarnowie zainicjowano projekt upamiętnienia ofiar tej największej narodowej tragedii ostatnich dziesięcioleci i jednocześnie największej lotniczej katastrofy w politycznych dziejach świata. Pod apelem o ufundowanie i wmurowanie na placu Ofiar Katynia specjalnej Tablicy Smoleńskiej, upamiętniającej Prezydenta RP i 95 innych ofiar, w minioną niedzielę, podczas obywatelskich uroczystości w Tarnowie, podpisało się ponad dwustu mieszkańców miasta i regionu. Podpisy zbierane będą jeszcze do końca kwietnia w biurach kilku stowarzyszeń i organizacji, które przyłączają się do Apelu. W maju rozpocznie się zbiórka funduszy na ten cel, zostanie też ogłoszony konkurs na projekt Tablicy. Organizatorzy chcą, aby najpóźniej za rok, przed drugą rocznicą tragedii, Tablica zawisła na ścianie, niedaleko obecnej Tablicy Katyńskiej. Być może jednak Tablica Smoleńska gotowa będzie już w październiku ...

Ogloszenie
>
Zobacz jak wyglądały skromne poranne obchody Rocznicy na Placu Ofiar Katynia - syreny o 8:41 i "Smoleński" Apel Pamięci (cz. 1) :

Pobierz wtyczkę Flash Player

Zobacz jak wyglądała dalsza część porannego Apelu "smoleńskiego" - modlitwy, pieśń i symboliczne wypuszczanie w powietrze białych i czerwonych baloników oraz odczytanie treści Apelu o Upamiętnienie Ofiar Tragedii Smoleńskiej w Tarnowie - inauguracja akcji (cz. 2):

Pobierz wtyczkę Flash Player


- W Tarnowie brakuje stałego, publicznie dostępnego miejsca, gdzie można by godnie czcić pamięć 96 ofiar smoleńskiej katastrofy- mówi Piotr Dziża, jeden z inicjatorów pomysłu, nasz redakcyjny kolega. -W ferworze politycznych, często gorszących sporów, które wywołało to traumatyczne wydarzenie, często zapominamy, że 10 kwietnia 2010 r. straciliśmy wybitnych, często najwybitniejszych w swoich obszarach działalności, przedstawicieli elity politycznej, patriotycznej i intelektualnej naszego państwa. Powstały wyrwy, których przez długie lata nie uda się załatać. Co szczególnie przykre, mimo upływu zaledwie kilkunastu miesięcy, na coraz dalszy plan schodzi też pamięć o tym, gdzie i po co zmierzali ci ludzie, a co w jakiś tajemniczy, nieomal mistyczny sposób włączyło losy owych 96 współczesnych polskich patriotów w ogół dramatycznych losów poprzednich pokoleń Polaków - mówi P. Dziża. - Dlatego za naszą powinność obywatelską uznajemy potrzebę upamiętnienia w Tarnowie ofiar narodowej tragedii; tragedii, z której rozmiarów wciąż chyba nie do końca zdajemy sobie sprawę - dodają inicjatorzy pomysłu.

Organizatorzy uznają, że wysiłek finansowy, związany z wykonaniem i wmurowaniem Tablicy powinni wziąć na siebie obywatele i pozarządowe organizacje. Do władz samorządowych inicjatorzy i sygnatariusze Apelu zwrócą się jednak z prośbą o przedsięwzięcie odpowiednich działań organizacyjno - administracyjnych, które umożliwią umieszczenie Tablicy na budynku przy placu Ofiar Katynia. Przedstawiciel samorządu będzie też mógł zasiąść w składzie komisji, która dokona wyboru projektu Tablicy.

- Być może Tablicę udałoby się zawiesić już w październiku ... - zastanawiają się inicjatorzy pomysłu.
Upamiętniając bowiem postać tragicznie zmarłego Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego, chcą dodać zdanie o tym, że w miejscu, w którym umieszczona zostanie Tablica, prezydent Kaczyński inaugurował - w pierwszym niepodległym mieście - ogólnopolskie obchody 90. rocznicy odzyskania niepodległości. Odsłonięcie Tablicy Smoleńskiej i przypomnienie wydarzenia sprzed 3 lat, mogłoby zatem towarzyszyć tarnowskim obchodom kolejnej rocznicy odzyskania niepodległości.
- To plan optimum - deklaruje Piotr Dziża - planem minimum jest odsłonięcie tablicy za rok, przed 10 kwietnia.

Apel o upamiętnienie Ofiar Tragedii Smoleńskiej specjalną Tablicą w Tarnowie, na Placu Ofiar Katynia podpisało ponad 200 uczestników obywatelskich obchodów Rocznicy w Tarnowie (porannych - pod Tablicą Katyńską i popołudniowych -pod Pomnikiem Ofiar Stalinizmu i Pomordowanych na Wschodzie). Dołączyło już także kilka organizacji pozarządowych. Podpisy będą zbierane od najbliższego poniedziałku do końca miesiąca w Stowarzyszeniu Rodzin Katolickich Diecezji Tarnowskiej (ul. Bema 14) oraz w Delegaturze NSZZ "Solidarność" (ul. Wałowa 6, w dni robocze w godzinach od 9:00 do 12:00). Pełną listę organizacji pozarządowych, które włączają się w akcję zainicjowaną w niedzielę o 8:41 pod Tablicą Katyńska w Tarnowie i listę miejsc, gdzie będzie można osobiście wesprzeć tę inicjatywę opublikujemy w najbliższych dniach.

Pod listą w tej sprawie będzie można się też podpisać w najbliższą środę 20 kwietnia; podczas kolejnej "InTARnetowej rozmowy przy książkach" w księgarni MATRAS (pl. Sobieskiego 3). Jej gościem będzie Jerzy Andrzejczak, autor książki "96 końców świata. Gdy runął ich świat pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010". (r)
Zobacz także :
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Fri, June 14, 2024 10:20:36
IP     : 100.28.227.63
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www1.atlas.intarnet.pl
Script Name : /index_full.html