To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Koalicja rządząca wspiera... dwóch radnych, członków PiS. Wbrew klubowi PiS...    -   29/12/2010
Obradowali radni...
We wtorek, 28 grudnia odbyła się IV sesja Rady Miasta Tarnowa. Podczas jej trwania m.in. podniesione zostały opłaty za żłobki. W atmosferze skandalu z porządku obrad siłami koalicji PO – Tarnowianie, wykreślone zostały natomiast punkty dotyczące odwołania członka komisji rewizyjnej i powołania nowego. Radni PiS chcieli odwołać z funkcji przewodniczącego komisji, członka Prawa i Sprawiedliwości Marka Drwala, który podczas poprzedniej sesji objął tę funkcję – również siłami koalicji rządzącej – wbrew woli klubu, za co zresztą nowo wybrany przewodniczący stracił miejsce w klubie. Teraz klub PiS - który zgodnie z ustalonym parytetem powinien mieć zagwarantowane w komisji miejsce dla dwójki swoich reprezentantów, w tym funkcję jej szefa - chciał w miejsce wykluczonego z klubu M.Drwala zaproponować Jacka Łabno.

Ogloszenie
>

Przypomnijmy, że podczas poprzedniej sesji dwaj radni, którzy wybrani zostali z list PIS i pełnią w lokalnych strukturach tej partii funkcje kierownicze, objęli eksponowane stanowiska w Radzie - Grzegorz Kądzielawski został (drugim) wiceprzewodniczącym Rady, a Marek Drwal przewodniczącym komisji rewizyjnej. W następstwie tego obaj panowie zostali z klubu PiS wykluczeni – albowiem, jak tłumaczyła przewodnicząca klubu Anna Czech, postąpili oni wbrew wcześniejszym ustaleniom – PiS miało rekomendować Stanisława Klimka na wiceprzewodniczącego i Barbarę Koprowską na szefa komisji rewizyjnej. Pisaliśmy o tym w artykule „WyPISywania c.d.”.
Stąd też na kolejnej, wczorajszej sesji radni PiS wprowadzili do porządku obrad punkt o odwołaniu Marka Drwala, który ich zdaniem utracił mandat do reprezentowania klubu w radzie oraz punkt o powołaniu w jego miejsce Jacka Łabno. Koalicja rządząca stanęła jednak w obronie teoretycznie opozycyjnego radnego i punkty te z porządku obrad zostały wykreślone. Tym samym doszło do kuriozalnej sytuacji - Marek Drwal zachował fotel członka komisji rewizyjnej, choć nie jest już obecnie reprezentantem klubu PIS i członkiem żadnego innego klubu radnych (a tylko członkowie klubu mają prawo zasiadać w komisji rewizyjnej, z tego np. powodu nie ma w komisji przedstawicieli koła SLD - przyp. red.), wciąż jest jednak członkiem PiS a nawet szefem miejskich struktur tej partii.

W związku z zaistniałą sytuacją radni PiS zastanawiają się nad zwróceniem się do wojewody oraz ponownym postawieniem wniosku na kolejnej sesji. Swego ubolewania nie kryje przewodnicząca klubu Anna Czech, która nie wyobraża sobie dalszej współpracy z radnymi Markiem Drwalem i Grzegorzem Kądzielawskim, którzy w jej ocenie „oszukali” swoich kolegów. Jej zdaniem z radnymi tymi zapewne musiały się wcześniej odbyć jakieś rozmowy i paść jakieś propozycje ze strony koalicji, co jest o tyle dziwne, że koalicja i tak miała większość bez nich. -W całej tej sytuacji tak naprawdę to Marek Drwal i Grzegorz Kądzielawski ponieśli największą szkodę i nie wierzę, by nie mieli teraz wyrzutów sumienia - mówi A. Czech.

Posłuchaj wypowiedzi Anny Czech :Komentarz
Nadzieja na to, że konflikt w tarnowskim PiSie zostanie zażegnany (lub choćby ostatecznie rozstrzygnięty na korzyść jednej ze stron) przed świętami, podczas planowanego na połowę grudnia posiedzenia władz okręgu, okazała się płonna. Posiedzenie, które miało podsumować sytuację powyborczą partii w regionie nie odbyło się, a przeniesienie terminu poseł Edward Czesak tłumaczył koniecznością dania czasu skonfliktowanym stronom (nie tylko zresztą w Tarnowie, bo przecież jest jeszcze słynna "sprawa Malcowej" w powiecie) na spokojniejszą, świąteczną refleksję. I ta nadzieja okazała się płonna. Sytuacja na wtorkowej, poświątecznej sesji dowodzi, że żadna przemiana duchowa w nikim nie nastąpiła.
Wciąż otwartym pozostaje zatem pytanie, czy radni Drwal i Kądzielawski będą członkami PiS i jak obecne wydarzenia przełożą się na ich kariery. Nie ma jednak wątpliwości, iż nawet w takiej sytuacji, tłumaczonej – niechby i koniecznością wzmocnienia PiS poprzez oparcie się na osobach lojalnych – kolejne zamieszanie personalne tak naprawdę jeszcze bardziej osłabi opozycję. Zaś pat wywołany cyniczną grą polityczną PO i "Tarnowian", uniemożliwi opozycji sprawowanie jakiejkolwiek funkcji kontrolnej wobec koalicji rządzącej, która będzie mogła sobie pozwolić już niemal na wszystko. Koalicji – dodajmy – która już teraz ośmiela się dyktować ugrupowaniu opozycyjnemu, jakich kandydatów ma ono wystawić np. do komisji rewizyjnej i kogo zgłosić na funkcję wiceprzewodniczącego Rady. Już tylko te fakty bardzo źle wróżą dla transparentności działań tarnowskiego magistratu podczas rozpoczynającej się kadencji; transparentności – która, jak pokazał choćby przykład MPK, a także afera Horbacewicza, czy nieprawidłowości dot. boiska na Westerplatte i ronda przy ul. Starodąbrowskiej, już do tej pory pozostawiała wiele do życzenia. A poza tym, jak wiadomo, zbyt słaba opozycja - to słabe oddziaływanie demokratycznych instrumentów. Ze szkodą dla nas wszystkich.

M. Poświatowski
P.Dziża
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Sun, May 19, 2024 02:39:59
IP     : 3.238.112.198
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www1.atlas.intarnet.pl
Script Name : /index_full.html