To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Monety z rotmistrzem Pileckim mogło nie być - mówi Michał Tyrpa    -   04/2/2010
Promocja monet "oświęcimskich" w Tarnowie
W środę na Sali Lustrzanej w Tarnowie, z udziałem m.in. prezesa Narodowego Banku Polskiego, byłych więźniów KL Auschwitz i dzieci rotmistrza Witolda Pileckiego (na zdjęciu), odbyła się uroczysta promocja monet upamiętniających 65. rocznicę oswobodzenia największego hitlerowskiego obozu śmierci. Jedna z monet upamiętnia także postać rtm. Witolda Pileckiego, jednego z największych bohaterów XX wieku, człowieka, dzięki któremu świat dowiedział się o niemieckich zbrodniach w Auschwitz. Według Michała Tyrpy, prezesa Fundacji Paradis Judeorum, jednego z inicjatorów takiego upamiętnienia rotmistrza, o mały włos nie odwołanoby tarnowskiej promocji monety z jego wizerunkiem. Decyzję NBP w tej sprawie oprotestował ... Piotr Cywiński, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Posłuchaj, co o idei upamiętnienia ofiar KL Auschwitz i pamięci rotmistrza Pileckiego serią monet, a także o tym, jak można je zdobyć i dlaczego ich promocję przewidziano właśnie w Tarnowie, mówi prezes NBP, Sławomir Skrzypek :

Ogloszenie

Nie przypadkiem na miejsce uroczystości NBP, wsparte ponoć głosem wielu organizacji i instytucji, wybrało Tarnów. Historia naszego miasta (to stąd wyruszył pierwszy transport więźniów do KL Auschwitz) ściśle została już związana z hekatombą Oświęcimia. W okolicach Tarnowa ukrywał się rotmistrz Pilecki, po swojej ucieczce z tego obozu, gdzie uprzednio znalazł się z własnej woli, aby założyć w nim ruch oporu. W tym roku obchodzimy 62. rocznicę śmierci rotmistrza, będącej wynikiem stalinowskiej zbrodni sądowej. Dwuznaczną rolę w procesie rotmistrza a następnie zakłamywaniu prawdy o jego heroicznej postawie odegrał ... tarnowianin z pochodzenia, wieloletni prominentny polityk komunistyczny i premier rządu PRL, Józef Cyrankiewicz. Wielu badaczy uważa, że to Cyrankiewicz, przypisujący sobie przez lata główne zasługi w dziele stworzenia ruchu oporu w oświęcimskim obozie, jest bezpośrednio odpowiedzialny za śmierć rotmistrza Pileckiego.

Wizerunek rotmistrza został umieszczony na rewersie srebrnej monety o nominale 10 złotych. Oprócz niej w Tarnowie zaprezentowano jeszcze złotą monetę o nominale 100 zł z podobizną węgierskiego dziecka pochodzenia żydowskiego, która zainspirowana została archiwalnym zdjęciem wykonanym na kilka godzin przed śmiercią dziecka. Do powszechnego obiegu wejdzie także moneta 2 złotowa.

Podczas uroczystości obecne były dzieci rotmistrza Pileckiego - Andrzej Pilecki i Zofia Pilecka-Optułowicz. Oboje nie kryli wzruszenia i wdzięczności, że pamięć o ich bohaterskim ojcu jest wreszcie kultywowana.

Promocja monety z rotmistrzem Pileckim mogła jednak zostać odwołana. O tym, że takie zagrożenie istniało jeszcze kilka tygodni wcześniej, poinformował na zaimprowizowanej konferencji prasowej prezes Fundacji Paradis Judeorum, Michał Tyrpa.
Prezes przedstawiał dowody na to, że przeciwko upamiętnieniu rotmistrza Pileckiego na monecie NBP protestował ... Piotr Cywiński, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.
- To kolejny przyczynek do odwołania dyrektora z tej funkcji- - mówił wczoraj Michał Tyrpa, dodając, że złożył wniosek o odwołanie dyrektora Cywińskiego. To zresztą nie pierwszy postulat tego typu. Dwa tygodnie temu z podobnym wnioskiem do ministra Zdrojewskiego zwróciło się Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich (protest w tej sprawie zamieszczamy poniżej).
Michał Tyrpa relacjonował bardzo dziwną postawę dyrektora Cywińskiego, przebywającego obecnie na urlopie, który nie wsparł żadnego z projektów upamiętnienia postaci rotmistrza. W tym kontekście prezes Tyrpa przytoczył całą listę prominentnych osób życia publicznego w kraju i Europie, które poparły starania jego Fundacji o upowszechnienie wiedzy na temat heroicznej postaci i biografii Rotmistrza. Jego zdaniem Rotmistrz Pilecki znakomicie nadaje się nie tylko na symbol ofiary obu największych totalitaryzmów XX wieku, ale też symboliczną postać, która cementuje wspólną pamięć polsko-żydowską.
Posłuchaj krótkiej konferencji prasowej Michała Tyrpy na ten właśnie temat, zaimprowizowanej wczoraj tuż przed rozpoczęciem uroczystości w Sali Lustrzanej :Michał Tyrpa dziwił się też w rozmowie z nami, że Miasto Tarnów, tak blisko związane z losami ofiar KL Auschwitz, dotychczas nie podjęło oferty upamiętnienia postaci Rotmistrza. Oferty takiej współpracy, polegającej m.in. na moralnym wsparciu udzielonym przez Prezydenta Miasta dla inicjatyw upamiętniających Witolda Pileckiego, np. poprzez nadanie jego imienia jednej z ulic, napływają ze strony Fundacji na adres tarnowskiego magistratu od półtora roku. - Do dziś na żadną z tych ofert, a kilka z nich wysłałem nawet w ciągu ostatnich tygodni i dni, nie otrzymałem odpowiedzi ze strony tarnowskiego Urzędu Miasta - informował M.Tyrpa. Rzeczniczka Prezydenta Tarnowa, Dorota Kunc - Pławecka twierdzi natomiast, że kilka dni temu obszernie odpowiedziała prezesowi Tyrpie w imieniu prezydenta Ścigały. - Obiecano mi kontakt, który jednak do chwili obecnej nie nastąpił - stanowczo ripostuje M.Tyrpa, przeciwstawiając tę sytuację - aktywnej życzliwości z jaką spotkał się m.in. w Oświęcimiu i w Zakopanem.
Prezydent Ryszard Ścigała, zapytany na konferencji prasowej o przyczyny sytuacji opisywanej przez Prezesa Fundacji Paradis Judeorum, obiecał rzetelne wyjaśnienie tej sprawy. Deklarował jednocześnie wielki szacunek dla postaci rotmistrza. Nie wykluczył zgłoszenia do Komisji Nazewnictwa, działającej przy Radzie Miasta, wniosku o nadanie jednej z ulic lub skweru imienia Witolda Pileckiego. (pd)

Protest byłych więźniów KL Auschwitz

W imieniu byłych więźniów i ich rodzin zrzeszonych w Chrześcijańskim Stowarzyszeniu Rodzin Oświęcimskich wyrażamy zdecydowany sprzeciw wobec aroganckiej i skandalicznej postawie Piotra Cywińskiego, Dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Dyrektor Cywiński jako urzędnik państwowy, który powinien w sposób służebny, pełnić rolę strażnika tego szczególnego miejsca, notorycznie lekceważy naszą wolę, wysiłek i pracę na rzecz pamięci o KL Auschwitz. Od 12 lat my moi obozowi koledzy wspomagamy naszych młodszych przyjaciół w społecznej pracy w ramach Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich na rzecz rzetelnej pamięci o KL Auschwitz, między innymi poprzez działalność edukacyjno - wychowawczą młodego pokolenia, czy utrwalanie zachowanych jeszcze śladów z czasów ludobójstwa narodów i martyrologii Polaków. Przeciwdziałamy zakłamywaniu historii, co prowadzi do powstawania niegodziwych i nieprawdziwych oskarżeń wobec Polski i Polaków o współudział i odpowiedzialność za Zagładę.

„Przyzwyczailiśmy” się do kolejnych wyczynów Dyrektora Cywińskiego począwszy od wypominania nieodpłatnie użyczanych krzeseł na uroczystości, nieudostępniania nagłośnienia pod „Ścianą Śmierci”, aż po wymazywanie i zniekształcanie informacji dotyczących 14 czerwca 1940 roku tj. deportacji pierwszego transportu polskich więźniów do KL Auschwitz (ustanowiony na wniosek ChSRO jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych) oraz organizowanych przez ChSRO obchodów rocznicowych. Gdyby tą energię p. Cywiński skierował na sumienne wypełnianie swoich obowiązków służbowych, to z pewnością nie doszłoby do skandalicznej kradzieży symbolu tego miejsca.

Dyrektor Cywiński nie uznając za stosowne zaproszenie Zarządu ChSRO - na organizowane pod patronatem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego uroczystości związane z 65. rocznicą oswobodzenia KL Auschwitz wymierzył nam kolejny policzek. Tym samym Dyrektor Cywiński nie przestrzega podstawowych obowiązków wynikających ze statutu Muzeum w zakresie współpracy z organizacjami pozarządowymi, lekceważąc w sposób jawny nasze stowarzyszenie i nas samych. Chcielibyśmy tą drogą przestrzec p. Cywińskiego przed traktowaniem Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau jako własnego podwórka, na którym brak jest merytorycznej dyskusji, a rządzi samowola urzędnika państwowego i ignorancja utrudniająca realizacje wartościowych projektów społecznych. Nie wspominamy tutaj o fakcie, że tym postępowaniem pozbawiono uczestniczenia w tegorocznych uroczystościach naszych opiekunów!

Dyrektor Cywiński poprzez swoje cyniczne i niegodne postępowanie zmusza nas byłych więźniów KL Auschwitz, starych ludzi, stojących już nad grobem, do smutnego dla nas kroku w postaci bojkotu tegorocznego wydarzenia i rezygnacji z uczestnictwa w organizowanych przez Dyrektora uroczystościach!

(podpisano)
Jerzy Bielecki – były więzień KL Auschwitz nr 243
Józef Stós – były więzień KL Auschwitz nr 752
Władysław Szepelak – były więzień KL Auschwitz nr 168061
Edmund Szewczyk – były więzień KL Auschwitz nr 1498
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 5)Dodaj komentarz
(04-02-2010) eradycator :
Europarlamentarzyści którzy nie poparli 2 kwietnia podczas głosowania w Parlamencie Europejskim zgłoszonych przez Hannę Foltyn-Kubicką poprawek do rezolucji \"Świadomość europejska a totalitaryzm\" - mających na celu wpisanie rotmistrza Witolda Pileckiego do tekstu dokumentu oraz ustanowienie dnia 25 maja (rocznicy jego śmierci) Europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem - ( żadna z poprawek nie uzyskała wymaganej większości) , skandalem jest to że także spora część naszych europosłów nie podniosła rąk za ich przyjęciem. Polscy eurodeputowani, głosujący przeciwko uhonorowaniu jednego z największych bohaterów najnowszej historii swojego kraju Oto ich nazwiska: Czarnecki Marek, Onyszkiewicz, Piskorski, Staniszewska, Wielowieyski, Buzek, Chmielewski, Gacek, Jałowiecki, Lewandowski, Olbrycht, Protasiewicz, Saryusz-Wolski, Siekierski, Zaleski, Zwiefka, Geringer de Oedenberg, Grabowska, Liberadzki, Masiel. Sonik i Gierek w jednym głosowaniu wstrzymali się, w drugim byli przeciwko przyjęciu zgłoszonej przez Foltyn-Kubicką poprawki.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-02-2010) sasasa :
Ciekawostką jest, że owe monety - oprócz 2 zł - można kupić tylko na aukcji. Jeżeli ktoś w ten sposób zarabia na pamięci rotmistrza, to nie dziwota, że rodzi się sprzeciw. Z jednej strony dyrektor muzeum każe sobie placić za wynajęte krzesła, a z drugiej bije się monetę żeby ją sprzedać drożej. Prawda jest po dwóch stronach?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-02-2010) szumowina :
Co do Cywińskego to prawda jest po jednej stronie: w Auschwitz gineli zydzi, żydzi i tylko zydzi.A tu temu Cywinskiemu wyskakują jacyś chrzescijanie, i burza mu ustalony porządek rzeczy.No to sie chłopina irytuje.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-03-2010) Polka :
SKANDAL!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-03-2010) tarnowianka :
na tych europosłów nie głosowałam, ale w tej grupie są działacze solidarności i wstyd mi za nich, czyżby zmienili front, albo dobrobyt przewrócił im w głowach. Nie mam prtensji tylko do P.Gierka wiadomo czyj to syn.Żal mi tylko tych którzy ginęli za wolność Polski. Dziś pewnie przewrócili by się w grobie jak by to zobaczyli.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl