To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Wojewódzkie obchody 70. rocznicy Bitwy Radłowskiej i wybuchu II wojny światowej    -   28/8/2009
Wyjątkowa rocznica, wyjątkowe obchody ...
Wyjątkowy przebieg będą miały obchody kolejnej rocznicy największej w Małopolsce bitwy kampanii wrześniowej. W dniach 5 i 6 września b. r. w Biskupicach Radłowskich i w Radłowie odbędą się uroczystości upamiętniające 70. rocznicę Bitwy Radłowskiej, na które zapraszają Marszałek Województwa Małopolskiego, Starosta Tarnowski i Wójt Gminy Radłów. W pierwszym dniu organizatorzy przewidzieli wieczornicę patriotyczną, która będzie miała miejsce pod pomnikiem, upamiętniającym poległych żołnierzy w 1939 roku i rozpocznie się o godzinie 18:00. 6 września zaplanowane są główne uroczystości Wojewódzkich obchodów 70. rocznicy Bitwy Radłowskiej i wybuchu II wojny światowej.

Ogloszenie
>

Złoży się na nie: oddanie hołdu polskim żołnierzom września 1939 roku pod pomnikiem Bohaterów Września 1939 r. w Radłowie, okolicznościowa msza święta oraz uroczystości oficjalne na radłowskim cmentarzu parafialnym, przy Kwaterze Żołnierzy Armii „Kraków”. Początek uroczystości w niedzielę 6 IX o godzinie 11:30 na rynku w Radłowie. Natomiast o godzinie 14:30 w ogrodzie parafii rzymsko-katolickiej w Radłowie rozpocznie się rekonstrukcja fragmentu bitwy, zatytułowana „Obrona szkoły”, realizowana przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Wrzesień `39.

Obrona szkoły powszechnej w Radłowie była jednym z najbardziej dramatycznych epizodów Bitwy Radłowskiej. We wspomnieniach kpt. Stanisława Barysa zamieszczony został następujący opis tego wydarzenia: (…) Niemcy postanowili zlikwidować ostatni bastion polskiego oporu w Radłowie. Za pośrednictwem megafonów, wezwali obrońców szkoły radłowskiej do poddania się. Obrońcy nie przyjęli wezwania. Wówczas Niemcy ponowlil wezwanie grożąc spaleniem szkoły. Nawet i to ostrzeżenie zostało odrzucone przez polskich żołnierzy. Wówczas próbowano dojść do budynku szkolnego, od strony zachodniej, starając się zmiażdżyć opór Polaków. Próba nie udała się gdyż zaraz po oddaniu tylko kilku strzałów, Niemcy zostali wybici. Wówczas pod zasłoną pancerza czołgu, krocząc żołnierz niemiecki, zaczął palić szkołę miotaczem płomieni. Cały budynek ogarnęły dymy. Wewnątrz płonęły już ławy szkolne. Niemcy nie dali jeszcze za wygrane. Otworzyli dodatkowo jeszcze ogień z broni maszynowej i działek. Teraz już czuli się pewni, że pokonali Polaków. Z budynku szkolnego, dotkniętego pożarem, który ogarnął już całe wnętrze, dolatywał śpiew polskich żołnierzy: „Nie rzucim ziemi skąd nasz ród...” Słowa świadczące o wierności przysiędze złożonej Polsce, której dotrzymali, aż do ostatniego tchnienia.

Bitwa Radłowska była największą batalią wojny polsko-niemieckiej we wrześniu 1939 roku w Małopolsce. Kiedy kapitulowała bohaterska załoga Westerplatte, a wróg zbliżał się do Warszawy, wzdłuż linii rzek Dunajca i Nidy w Radłowie, Biskupicach Radłowskich i Woli Radłowskiej, w dniach 7 i 8 września rozegrały się walki, które trwały 48 godzin. Poległo w nich prawdopodobnie 243 żołnierzy polskich, a około 700 zostało rannych. Na radłowskim cmentarzu spoczywa ok. 186 żołnierzy Grupy Operacyjnej „Boruta”, około 18 pochowano we wsi Zabawa, a około 17 w Zdrochcu. Na radłowskim cmentarzu spoczywają także szczątki nieznanych, spalonych obrońców radłowskiej szkoły.

Wydarzeniem towarzyszącym obchodom będzie piknik historyczny w ogrodzie parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Radłowie. Złoży się na niego prezentacja dioramy – rekonstrukcji polskiego obozu wojskowego z 1939 roku, wystawa historycznego sprzętu wojskowego, prezentacja wystawy planszowej pt. „Śladami września. Garnizon Tarnów”, wystawa współczesnego sprzętu wojskowego, przygotowana przez 6. Brygadę Desantowo Szturmową oraz Zakłady Mechaniczne „Tarnów”, prezentacja przygotowana przez klasy mundurowe ze szkół Powiatu Tarnowskiego, a także degustacja żołnierskiej grochówki. Piknik będzie odbywał się 5 i 6 września w godzinach od 9:00 do 16:00.

Patronat honorowy nad Wojewódzkimi obchodami 70. rocznicy Bitwy Radłowskiej i wybuchu II wojny światowej objął Minister Obrony Narodowej.
Jednym z patronów medialnych obchodów jest nasz portal. (PJ)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Sat, January 22, 2022 01:38:59
IP     : 54.80.249.22
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www1.atlas.intarnet.pl
Script Name : /index_full.html