To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Słowiański kocioł sztuk w MCK i BWA   -   05/3/2009
Jare święto
To będzie absolutnie wyjątkowy piątek i niecodzienne pożegnanie zimy. 20 marca, w ostatni wieczór przed pierwszym dniem wiosny, w Mościckim Centrum Kultury i BWA Galerii Miejskiej odbędzie się wyjątkowa interdyscyplinarna impreza pod nazwą „Jare Święto”. Projekt nawiązuje do etnicznego święta Słowian, przypadającego na równonoc wiosenną (21 marca) lub pierwszą niedzielę po równonocnej pełni księżyca. Oryginalny program wieczoru w atrakcyjny sposób kultywuje słowiańskie korzenie. W ramach imprezy będziemy mogli obejrzeć niezwykłą wystawę rysunków, malarstwa oraz rzeźb owianego legendą i otoczonego aurą skandalu genialnego Stanisława Szukalskiego, wziąć udział w słowiańskiej uczcie oraz koncercie Żywiołaka, a nawet wysłuchać wróżb wiedźmy.

Ogloszenie

Wernisaż wystawy Stanisława Szukalskiego
Stanisław Szukalski, inaczej Stach z Warty (1893-1987) – „rzeźbiarz, heretyk, patriota”, jeden z najgenialniejszych polskich rzeźbiarzy, przez niektórych uważany za artystę porównywalnego z Michałem Aniołem i Leonardo da Vinci, charyzmatyczny przywódca grupy artystycznej Szczep Szukalszczyków herbu Rogate Serce (czynnej w latach 1929-1937). Najbardziej kontrowersyjny twórca polski XX wieku o nieposkromionej wyobraźni i języku. Urodzony w Warcie koło Sieradza, prawie całe swoje długie i pracowite życie spędził w USA, gdzie niemal zupełnie zapomniany zmarł dwadzieścia dwa lata temu. Autor największych skandali artystycznych i towarzyskich. Znany skądinąd jako wychowawca i mentor młodego Leonardo di Caprio. Jego sztuka cechuje się eklektyzmem formy (przeplata się w niej prymitywizm ze stylistyką awangardową) oraz bardzo bogatą treścią, zawierającą filozoficzne przesłania, wymagającą na ogół komentarzy i interpretacji autorskich. Porzuca naturalizm na rzecz głębi wyrazu, którą osiąga zwłaszcza poprzez deformacyjne uwypuklanie pewnych cech czy motywów swych dzieł- pisze o artyście Wojciech Piotrowski.
Niepoprawność ideologiczna oraz radykalna niechęć do krytyków sztuki oraz systemu galeryjnego stały się przyczyną dla którego większość współczesnych krytyków uważa jego dzieła za bezwartościowe. W wyniku tego twórczość jednego z najwybitniejszych polskich twórców pozostaje w kraju niemal nieznana. Wernisaż wystawy rysunków, malarstwa oraz rzeźby Szukalskiego odbędzie się w Mościckim Centrum Kultury, natomiast przez kolejne dwa tygodnie te same rzeźby będzie można oglądać w Galerii Małej BWA . Gościem honorowym wernisażu będzie twórca monografii „Stach z Warty Szukalski i Szczep Rogate Serce” prof. dr hab. Lechosław Lameński. Podczas spotkania będzie można nabyć książkę z autografem autora.
Wernisaż twórczości Stanisława Szukalskiego: Foyer Mościckiego Centrum Kultury, 20 marca, godz. 18.00
Wystawa rzeźb Stanisława Szukalskiego: Galeria Miejska w Tarnowie Rynek 4

Słowiańska uczta z grupą „Krak”
Pokaz słowiańskiej grupy „Krak”, odtwarzającej okres między IX a XI wiekiem. Ich atutami są wiedza i doświadczenie. Większość to absolwenci i doktoranci Uniwersytetu Jagiellońskiego posiadający wykształcenie historyczne (archeologia, historia sztuki, etnologia). Dzięki temu mogą zagwarantować zgodność odtwarzanych technik walk, sprzętu i rzemiosła z realiami epoki. Wzięli udział w największych festiwalach wczesnośredniowiecznych w Polsce (Wolin, Rynia, bitwa pod Cedynią) i za granicą (FotevikensMuseum - Szwecja,Odense - Dania). Wykonywali już pokazy walk i rzemiosł między innymi dla Uniwersytetu Jagiellońskiego, UNESCO, Rady Miasta Krakowa. Współpracują z Muzeum Żup Solnych w Wieliczce i Muzeum Archeologicznym w Krakowie. Oferują możliwość przymierzenia strojów z epoki, wróżenia. Dysponują warsztatem szewskim, w którym według średniowiecznych technik i wzorów wykonują wyroby ze skóry (pasy, sakwy, obuwie) i warsztatem bednarskim. Grupa ma w swojej ofercie również degustację potraw przygotowanych według historycznych przepisów z epoki. Owa "kulinarna archeologia eksperymentalna" odbywa się przy użyciu dawnych naczyń, kociołków, rusztu i paleniska. W myśl dewizy: dawna strawa to smaczna sprawa. Grupa - oczywiście w strojach z epoki przybliży życie codzienne Słowian. Wojowie opowiedzą na temat broni, rynsztunku i rzemiosła. Natomiast wiedźma zainteresuje zielarstwem, truciznami, słowiańskimi sposobami wróżenia oraz ówczesnym jadłem. Niewątpliwą atrakcją imprezy będzie zakrapiana miodem pitnym słowiańska uczta sponsorowana przez pub „Do Rzeczy” z dzikiem jako daniem głównym.
Foyer Mościckiego Centrum Kultury, 20 marca, godz. 18.30

Koncert zespołu Żywiołak
Żywiołak to grupa powstała w wyniku zderzenia muzycznych pasji Roberta Jaworskiego (grającego wcześniej m.in. w zespołach takich jak: „ich troLe“, czy „Kapela ze Wsi Warszawa“) i Roberta Wasilewskiego (gitarzysty„Open Folk“). Inspiracją dla zespołu są ludowe podania, mity pogańskie i wierzenia przedchrześcijańskie. Muzyka Żywiołaka to wypadkowa takich stylów muzycznych, jak: folk, punk, rockmetal, transtechno czy drum`n`bass. Sięga ona również po elementy muzyki dub, chillout czy ambient, a spojona jest brzmieniami zrekonstruowanych instrumentów oraz archaicznych i współczesnych technik wokalnych – informują muzycy na swojej stronie internetowej.
„To jest prawdopodobnie najlepszy w tej chwili zespół, jaki istnieje w Polsce – jedyny, który jest wart pokazywania na świecie. To wielka frajda, że coś takiego istnieje” - mówi o grupie Zbigniew Hołdys. Legendarny gitarzysta przyznaje, że grupa jest nad wyraz autentyczna w swojej twórczości. – „To jest właśnie ten przypadek, jak powinna ewoluować polska muzyka. Polacy mają przekleństwo w swojej mentalności, chcą grać jak inni ze świata. Zawsze tak było, że tu istnieli artyści soulowi, grungeowi, rythm`n`bluesowi, bluesmeni, jazzmeni, a jak była polska muzyka ludowa, to wszyscy kryli twarze, bo zalatywało obciachem. A gdy ona ewoluowała w stronę nowoczesną, to się stawała disco polo i wszyscy mówili, że jest jeszcze gorzej. Tutaj zespół zagrał ludową muzykę bez żadnego kitu, mizdrzenia się, bez pierdzielenia, bez udawania kogoś innego. To nie jest Zakopower ani Golec uOrkiestra – zespoły imitujące coś, żeby się przypodobać szerokiej widowni. To jest zespół, który gra swoją muzykę i widownia musi ganiać za nim, i tak się stanie.”
Żywiołak będzie w Mościcach promować swój pierwszy, długo oczekiwany, pełny album "Nowa ex-tradycja". Album ma prezentować praktycznie cały muzyczny dorobek Żywiołaka zarejestrowany w profesjonalnym studio, a więc dobrze znane słowiańsko-pogańskie "Oj na Jana Kupała", "Czarodzielnica", "Epopeja wandalska", "Pogaństwo", "Oko Dybuka"...
Koncert zespołu Żywiołak zostanie zorganizowany m.in. dzięki wsparciu hotelu „Bristol”.
Skład zespołu: Robert Jaworski - lira korbowa, fidel renesansowa, altówka, lutnia, gitara elektryczna, drumla, wokal, Izabella Byra - wokal, szekere, Robert Wasilewski - gitara basowa, lutnia, gitara elektryczna, wokal, Anna Piotrowska - wokal, djembe, Maciej Dymek - baraban, czynel, perkusjonalia.
Bilety w cenie 20 zł, do nabycia w kasie MCK, tel. 014 6334 621
Duża Scena Mościckiego Centrum Kultury, 20 maca, godz. 19:30
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Fri, November 22, 2024 12:48:35
IP          : 18.216.42.122
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : www1.atlas.intarnet.pl
Script Name : /index_full.html