To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: CSM
  
   Marcin Kwaśny gościem Łukasza Maciewskiego    -   19/9/2015
"PILECKI". Tarnowska premiera 4 X
Mija właśnie 75 lat od momentu, gdy rotmistrz Witold Pilecki (jako Tomasz Serafiński) dotarł na ochotnika w transporcie do KL Auschwitz. To wydarzenie konstytutywne nie tylko dla biografii być może najważniejszego bohatera narodowego ale też dla elit narodu, który będąc pierwszą ofiarą niemieckiego totalitaryzmu zrobił najwięcej aby ratować również inne ofiary germańskiego opętania. W ogólnopolskiej przestrzeni publicznej jedynym godnym nawiązaniem do tej arcyważnej rocznicy jest premiera fabularyzowanego filmu "Pilecki" zrealizowanego oddolnie, w swoistym czynie społecznym, ponieważ mający w teorii wspierać podobne przedsięwzięcia Polski (wyłącznie z nazwy) Instytut Sztuki Filmowej nie wsparł tego projektu nawet złamanym groszem ... Jako tarnowian jestem dumny, że w rolę (która, jak twierdzi, zmieniła jego życie) Rotmistrza wcielił się aktor z tarnowskimi korzeniami, Marcin Kwaśny. Tłumnie przybądźmy na tarnowską premierę z jego udziałem 4 X w Mościcach.

Ogloszenie
>

Marcin Kwaśny będzie kolejnym gościem Łukasza Maciejewskiego w popularnym cyklu spotkań w Centrum Sztuki Mościce. Spotkanie poprzedzi seans filmu "Pilecki"

MARCIN KWAŚNY Tarnowianin, absolwent III LO w Tarnowie oraz warszawskiej Akademii Teatralnej. Aktor, scenarzysta, reżyser teatralny.
MARCIN KWAŚNY dał się poznać z wielu ról filmowych (kultowy "Rezerwat"), telewizyjnych i teatralnych (jest aktorem Teatru Polskiego w Warszawie), tym razem zmierzył się z najważniejszym wyzwaniem w karierze - rolą rotmistrza Pileckiego w jego pierwszej filmowej biografii.

Ukończył Akademię Teatralną imienia Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (2002) uzyskując w trakcie studiów prestiżowe stypendium Katarzyny Frank-Niemczyckiej. Aktor stołecznego Teatru Kwadrat (od 2002). Laureat wielu nagród aktorskich 
i wyróżnień, m. in.: wyróżnienia na Ogólnopolskim Festiwalu Komedii „Talia” w Tarnowie za monodram Marka Koterskiego „Nienawidzę” (2004), Grand Prix na IV Festiwalu Sztuki Słowa „Verba Sacra”, w Poznaniu (2004), głównej nagrody aktorskiej za rolę w filmie „Rezerwat” na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Golden Brig” w Odessie (2008), nagrody za scenariusz (wraz 
z Łukaszem Palkowskim)na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Krajów Nadbałtyckich w Swietłogorsku (2008).
Zagrał kilkadziesiąt ról epizodycznych, kilkanaście drugoplanowych i kilka głównych w filmach polskich i zagranicznych, w tym.m.in „Pre Mortem”, „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”, „Polowanie na Anglika”.
Szerszej publiczności znany z seriali telewizyjnych: „Mrok”, „Na kocią łapę”, „Szpilki na Giewoncie”, „Klan”.
Jako reżyser debiutował spektaklem „Wariactwa według Czechowa”. Razem z policjantem Marcinem Skórą napisał sztukę teatralną pt. „Kto dogoni psa?”, którą wyprodukował i wystawił w teatrze Ochoty w Warszawie. Założyciel fundacji „Między Słowami”, która obecnie produkuje film pt. „Wyklęty” w reżyserii Konrada Łęckiego dotyczący historii żołnierzy wyklętych.

PILECKI

Film ,,Pilecki” to polski fabularyzowany dokument w reżyserii Mirosława Krzyszkowskiego przedstawiający historię rotmistrza Witolda Pileckiego od czasów jego młodości, poprzez działania w czasie II wojny światowej, aż do uwięzienia i śmierci w maju 1948 roku.

Film „Pilecki” udało się zrealizować dzięki ponad dwóm tysiącom indywidualnych darczyńców i wsparciu Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej z Nowego Jorku. W produkcję filmu, którą rozpoczęto w 2014 roku, zaangażowało się czynnie ponad 300 osób różnych profesji i zainteresowań, zafascynowanych postacią Witolda Pileckiego, liczne grupy rekonstrukcyjne oraz kilka instytucji: Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem, Krakowska Szkoła Filmowa, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna w Krakowie, Aeroklub Polski, Muzeum Koryznówka w Nowym Wiśniczu. Bezpośrednio przy realizacji filmu pomagała także rodzina rotmistrza począwszy od syna Andrzeja na prawnukach skończywszy.

WITOLD PILECKI (1901 – 1948) to jedna z bardziej fascynujących postaci w najnowszej historii Polski. Swoje życie poświęcił walce ze zbrodniczymi dyktaturami XX wieku - niemieckim narodowym socjalizmem i sowieckim komunizmem. Brytyjski historyk prof. Michael Foot zaliczył go do sześciu najodważniejszych ludzi ruchu oporu II wojny światowej. Losy Pileckiego dobitnie świadczą o jedności planów niemieckich i sowieckich okupantów w stosunku do elity polskiego społeczeństwa.

Więcej informacji: www.pilecki.ipn.gov.pl
MARCIN KWAŚNY cykl „GOŚCIE ŁUKASZA MACIEJEWSKIEGO” MARCIN KWAŚNY KINO MILLENNIUM: 4 PAŹDZIERNIKA 2015
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Sun, July 14, 2024 03:55:34
IP     : 3.235.182.206
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www1.atlas.intarnet.pl
Script Name : /index_full.html